Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Audi Hydron suya iner mi?

Yüz yıldan fazla bir geçmişi olmasına rağmen gerekli kırılma noktasına yeni ulaşan elektrikli otomobiller, artık hızlanma aşamasına geçiyorlar. Yıllarca petrol devlerinin işlerini ayarlamasını, üretici firmaların elektrikli otomobiller için platform yatırımı yapmasını bekledik ve artık peş peşe geliyor elektrikli otomobil modelleri.

ABD General Motors pençesinde kıvrandığı için biraz yavaş kalıyor ama Avrupa ve uzakdoğu ülkeleri hızlanıyorlar. Neredeyse bütün büyük markalar birer elektrikli otomobil konsepti hazırladılar, kimisi satışa sundu, kimisi hâlâ konseptle göz boyamaya devam ediyor. Zira sektörün büyüyeceğini herkes kabul etti ve pastadan pay kapma peşinde.

Elektrikli otomobillerle birlikte, amfibi otomobillerle ilgili ciddi gelişmeler de var. Amfibi otomobiller de, daha önce elektrikli otomobillerde olduğu gibi büyük üreticiler yerine küçük girişimciler, bağımsız tasarımcılar tarafından geliştiriliyorlar. Büyükler projelerin belli standartlara oturmasını, ağır AR-GE sorumluluğunun küçük girişimciler tarafından karşılanmasını bekliyorlar.

Yeniden yorumladığı otomobillerle dikkat çeken David Cardoso da bu tasarımcılardan biri. Daha önce yeni Volkswagen Beetle ve Chevrolet Cobalt gibi şık ama pek bir numarası olmayan projelerle karşımıza çıkmıştı ancak bu kez mevcut bir otomobili makyajlamak yerine kendi konseptini hazırlamış: Audi Hydron.

Audi, Cardoso’nun konseptine henüz kesin bir yanıt vermemiş olsa da proje oldukça ilgi çekici. Audi Hydron elektrikle çalışıyor ve hem suda hem karada gidebiliyor. Yani o bir amfibi otomobil.

Cardoso, suda daha kolay ilerlemesini sağlamak için otomobilini önde tek, arkada iki koltuk olacak şekilde, üç kişilik olarak tasarlamış. Yanlarda, hava girişi olması gereken yerlerde yine suda ilerlemeyi kolaylaştıran, balık solungaçlarından esinlenilerek hazırlanmış olan su girişleri var. Alta doğru daralan kapılar da aracın gövdesine tekne formu veriyor ve sarsıntıyı azaltıyor.

Hydron’u diğer amfibi otomobillerden ayıran en önemli özelliği pervane sistemi. Cardoso, Hydron’un jantlarını pervane şeklinde tasarlamış. Araç suya girdiğinde dört tekerlek de 90 derece dönüyor ve jantlar, teknenin pervaneleri oluyorlar.

Birçokları için otomobil kullanmak kolaydır ama özellikle dar alanlarda park etmek işkencedir. Audi Hydron, suda ilerleyebilmek için 90 derece dönebilen tekerlekleri sayesinde, karada da park yeteneksizlerine çare oluyor.

Audi Hydron henüz sadece bir konsept olduğu için motor gücü, sürati, donanımı ve diğer yetenekleri konusunda somut bir bilgi yok. Audi’nin kısa vadedeki planları arasında amfibi otomobillerin olup olmadığını bilmiyorum. Fakat bu otomobil o kadar şık ve yenilikçi ki, Audi’den kabul görmesini ve üretiminin başlamasını isterim.

Audi Hydron’un görünüşü hiç fena değil.

Audi Hydron

Audi Hydron suya indiğinde 90 derece dönen tekerlekler, pervane olarak çalışıyorlar.

David Cardoso yuvarlak hatlı otomobillerle çalışmayı seviyor. Chevrolet Cobalt bunlardan biri.

Yuvarlak hatlı otomobillerle çalışmayı seven bir tasarımcının Volkswagen Beetle gibi yusyuvarlak bir otomobili boş geçmesine imkân yoktu.

Audi Hydron, David Cardoso için oldukça başarılı bir proje. Büyük otomobil markalarının da yakın zamanda amfibi otomobil çalışmalarına yöneleceğine eminim. Cardoso’nun tasarımı Audi’ye ilham verir umarım.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2018 Pit Café