Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Exagon Furtive e-GT

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması girişimciler için sadece yan sanayiler doğurmakla kalmıyor, yeni otomobil markalarının da ortaya çıkmasını sağlıyor. Elektronik şirketleri artık kendi otomobillerini tasarlayabiliyorlar. Eminim ki yakında Microsoft, Apple gibi firmaların otomobilleri de çıkacaktır piyasaya.

Elektrikli otomobiller sayesinde ismini daha önce hiç duymadığımız otomobil markaları ortaya çıkmaya başlıyor. Herkes bu yeni pazardan pay alma peşinde. Bu durum bana internetin doğuşunu hatırlatıyor. Önce sessiz sedasız gelişti, sonra bir anda büyümeye başlayarak Sun, Microsoft, Oracle, Google, Amazon gibi şirketlerin patlamasını sağladı. Yeni nesil zenginler türedi, kısa sürede milyoner olan onlarca genç girişimci çıktı ortaya. Ve binlerce genç girişimci battı.

Elektrikli otomobillerin ani yükselişi de internetin doğuşuna benziyor. Daha önce farklı sektörlerde faaliyet gösteren, otomobille hiç alakası olmayan şirketler, işadamları ve yatırımcılar, hızla yükselmeye başlayan elektrikli otomobil sektörüne diktiler gözlerini. Herkes bir şekilde yer almaya, pastadan bir dilim kapmaya çalışıyor. Çünkü otomotiv eskisi gibi değil; elektrikli otomobiller bilinen motor teknolojilerinin dışında kalıyor. Yeni fikirlere tamamen açık bir sektör doğdu, hızla yükseliyor.

Fransız mühendislik firması Exagon Engineering de elektrikli otomobil sektöründe yer almaya çalışan firmalardan biri. Bunun için Exagon Motors adında bir şirket daha kurdular ve elektrikli otomobil üretmek için kolları sıvadılar.

Exagon Furtive e-GT, firmanın ilk projesi. Ancak hiç acemilik projesi gibi durmuyor, gayet iddialı bir otomobil. Daha şimdiden Tesla Roadster’e meydan okuyarak yola çıkıyor.

e-GT, 2+2 kişilik kapasiteye sahip bir coupé model. Çift Siemens motorla 340 HP üretiyor ve 0 – 100 km hızlanması sadece 3.5 saniye. Menzili 400 km olan otomobil hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için Paris Motor Show’u beklememiz gerekecek.

Exagon, konseptini geliştirmeye devam ediyor. Çalışmaların 2011 sonuna doğru tamamlanması ve üretimin 2012’de başlaması hedefleniyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek e-GT’yi daha iyi tanıyabilir, sessiz motorunu duymaya çalışarak içini inceleyebilirsiniz.

Aşağıdakiler de Exagon Furtive e-GT fotoğrafları. Bir elektronik firmasının ilk denemesi olduğu düşünülürse, tasarımı gayet başarılı bence.

Exagon Furtive e-GT

Exagon Furtive e-GT

Exagon Furtive e-GT

Elektrikli otomobil sektörü, vizyonu geniş yatırımcı ve girişimcilere çok büyük imkânlar sunuyor. Yepyeni bir sektör, yepyeni fikirler, yepyeni şirketler geliyor.

Bir şekilde içinde yer almaya bakın.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2018 Pit Café