Sep 2, 2010

Yazan Kategori Formula 1, Genel, Motorsporları | Yorum Yok

F1 için Austin pisti geliyor

F1 için Austin pisti geliyor

Avrupa’nın her yanından toplanan insanların tek bayrak altında bir araya gelerek kurduğu ABD, şimdi de Avrupa’nın efsanevi pistlerinden aldığı özellikleri bir araya getirerek kuruyor pistini.

Indianapolis sonrası ABD GP için çok şeyler söylendi, çok planlar yapıldı. ABD medyası daha birkaç ay öncesine kadar bazen New Jersey’deki Liberty State Park’a pist yapılacağını yazıyor, bazen de New Jersey Motorsports Park’ın F1 için yeniden düzenleneceğinden bahsediyordu.

Ecclestone, mavi boncuk dağıtmayı çok seven bir adam. Medyanın her sorusuna “neden olmasın?” diye yanıt vere vere herkesi ümitlendirmeyi iyi başarıyor. Sonuçta ABD dünyanın en büyük otomobil pazarlarından biri ve takvime dahil olması F1 için çok önemli bir olay.

Ecclestone ve ABD’li F1 meraklıları kısa süre önce muratlarına erdiler ve Austin, Texas’a pist yapılarak ABD’nin 2012’den itibaren yeniden takvime dahil edilmesine karar verildi. NASCAR meraklısı cumhuriyetçi kesimin merkezi olan Texas, F1 için nasıl bir ortam olur bilemem ama, yarışların ABD’ye yeniden dönmesi sevindirici bir gelişme.

Austin pisti, Hermann Tilke’nin şirketi tarafından tasarlanıyor ve taslak çizimleri dün yayınlandı. Pistin organizatörü Tavo Hellmund, Austin’in efsanevi pistlerden esintiler taşıyacağını söylemişti. Taslağa bakınca da bunu gerçekleştirdiklerini görüyoruz.

Saat yönünün tersine dönülecek olan Austin, hızlı virajları olan etkileyici bir pist gibi görünüyor. 5.47 km uzunluğundaki pistte kot farkı 40 metre. Uzun düzlüklerin sonundaki U dönüşleri ve 45 derecelik virajlar pilotları zorlayacak gibi görünüyor. Araçların start düzlüğünde 321 km/s hıza ulaşmaları planlanıyor. Bol geçişe izin veren hızlı bir pist olacakmış gibi görünüyor Austin.

Austin’de üç pistten aynen kopyalanan bölümler var. Silverstone’dan Becketts buraya taşınmış, Hockenheim’dakini çok anımsatan bir hairpin iniş çıkışlar eklenerek hazırlanmış ve İstanbul Park’tan 8. Viraj neredeyse aynen kopyalanmış.

Silverstone, Hockenheim ve İstanbul Park’ın en sevilen bölümlerini içeren Austin’in inşaatı önümüzdeki Aralık’ta başlayacak ve ilk yarışı 2012’de izleyeceğiz.

Umarım beklediğimize değen bir pist olur.

Austin pisti

Austin pisti

Yorumlara kapımız açık