Sep 29, 2010

Yazan Kategori Aksesuarlar, Genel | Yorum Yok

Kaliteli ses: Bang & Olufsen

Kaliteli ses: Bang & Olufsen

Birçokları Bang & Olufsen markasını sadece ev elektroniğinden tanır. Harika tasarımları eve ayrı bir hava katar, televizyonlarını tablo, kolonlarını biblo niyetine kullanabilirsiniz. Ben de bu markayı tanıyana kadar sadece şık ürünler yaptığını düşünür, kalitesini pek bilmezdim. Kullanmaya başlayınca kalitesini tanıdım, HANNspree’den sonra bir markam daha oldu sevecek. Sözü geçmişken, HANNspree tasarımları harikadır, büyük televizyonların yanısıra çocuklara yönelik tasarımları da çocuk odalarına ayrı bir hava katar. Ne yazık ki Türkiye’de adam gibi çalışan bir distribütörü olmadığından Türk insanı pek kolay ulaşamıyor Tayvanlı tasarım ustasının ürünlerine.

Bang & Olufsen de tasarımları, kalitesi ve elbette fiyatıyla HANNspree’den birkaç tur daha ileride olan bir marka. Bizim konumuz ise, bu markanın otomobillere yönelik çalışmaları. Evet, Bang & Olufsen sadece ev elektroniğinde değil, otomotiv ses sistemlerinde de sanatını konuşturuyor.

Çocukluk aşkımı alevleyen buluşmamızda Bang & Olufsen de vardı. Bir Aston Martin DBS içinde tanıştım firmanın otomobillere yönelik ürünleriyle ve Aston Martin’in çözüm ortağı olarak seçtiği marka olduğunu görmek, gözümdeki kalitesini bir kat daha arttırdı.

Aston Martin DBS Coupé ve Volante, Aston Martin Rapide, Aston Martin DB9 Coupé ve Volante, Aston Martin V12 Vantage ve Aston Martin V8 Vantage, Bang & Olufsen ürünlerini kullanan Aston Martin modelleri.

Firma sadece Aston Martin ile çalışmıyor. AMG’nin S sınıfı Mercedes’lerdeki ve SLS AMG’lerdeki tercihi de Bang & Olufsen. Audi ise neredeyse tüm modellerinde B&O ile çalışıyor. Audi A4, Audi S4, Audi A5, Audi S5, Audi RS5, Audi Q5 ve Audi R8 tüm modellerinde Bang & Olufsen ile şenlenirken Audi Q7, Audi A8, Audi S8 ve Audi A7 Sportback daha özel bir teknolojiyle hazırlanan B&O ürünlerini kullanıyorlar.

Bugüne kadar üç markayla çalışan B&O, birkaç gün önce bir marka daha ekledi portföyüne: BMW. Yeni 6 coupe konsepti, Bang & Olufsen’ın patentli Acoustic Lens teknolojisiyle birlikte yedi speaker, yedi tweeter ve bir çift subwoofer ile şenleniyor. Ortaklık şimdilik tek modelle başladı ama yakında diğer BMW modellerine de sıçrayacağına eminim.

Ses sistemi modifiyesi artık tarihe karışmak üzere. Firmalar öyle kaliteli sistemler hazırlıyorlar ki, çok sıradışı tesisat projeleri peşinde koşmayanlar hariç, keyifle müzik dinlemek isteyen kullanıcılara geliştirecek bir şey kalmıyor. Zaten devlet de bunun farkında, eskiden sadece radyolardan aldığı TRT payını, içinde radyo var diye otomobillerden de almaya başladı. O konuya şurada değinmiştim.

Yani artık “tesisatçı” dükkânı açıp HiFi ürünleri satmak yok, kaliteyi markalarla çözüm ortağı anlaşması yaparak satmak var. Küçük esnaf her sektörde olduğu gibi HiFi sektöründe de ölüyor, yerini büyük zincirler alıyor.

Ses sistemleri demişken, bir General Motors ilginçliğini de ekleyelim. General Motors mühendisleri, yeni bir ses sisteminin kalitesini ölçmek için kullanılabilecek bir playlist hazırlamışlar. Listedeki parçaların her biri farklı enstrüman içeriyor ve farklı tonlarla, otomobilin ses sistemindeki bütün aygıtları çalıştırıyorlar.

Liste şöyle:

1. Don’t Know Why ~ Norah Jones.

2. Diamonds and Rust ~ Joan Baez.

3. No One ~ Alicia Keys.

4. Hotel California ~ Eagles.

5. Boom Boom Pow ~ Black Eyed Peas.

6. Rock that Body ~ Black Eyed Peas.

7. Hide and Seek ~ Imogen Heap.

8. He Mele No Lilo ~ Mark Keali’i Ho’omalu.

9. Bird on a Wire ~ Johnny Cash.

10. Packt Like Sardines in a Crushd Tin Box ~ Radiohead.

Listenin biraz kişisel hazırlandığını düşünebilirsiniz, bence de öyle. Ancak parçalara genel olarak bakınca her birinin farklı tempolarla gitar sololarını, vokalleri, davul sololarını, güçlü bass vurgularını, zilleri ve back vokalleri ön plana çıkardığını görüyoruz. Her vurguyu farklı şarkıda, daha net dinleyebilmek de ses sisteminin nasıl tepkiler verdiğini ölçmeye yardımcı oluyor.

Fena fikir değil aslında.

Aston Martin Rapide’in arka koltuğundaki eğlence kaynağı Bang & Olufsen ürünleri.

Aston Martin DBS, Bang & Olufsen BeoSound ile şenleniyor. Tweeterlara dikkat.

Bang & Olufsen ile donanmış Audi modellerinden biri de S5.

Sözün özü, ev elektroniğinde eline su dökülemeyen Bang & Olufsen, otomotivde de aynı kaliteyi koruyor. Aston Martin’in seçtiği bir markanın kusurunu aramak saçma olurdu zaten.

Yorumlara kapımız açık