Sep 23, 2010

Yazan Kategori Genel, Otomobil Üreticileri, Spor Otomobiller | Yorum Yok

Maserati GranTurismo MC Stradale

Maserati GranTurismo MC Stradale

Kimileri fakir Aston Martin’i diye dalga geçer Maserati ile. Ben geçmem. Soracak olursanız Aston Martin varken başkasının yüzüne bakmam ama herkesin hakkını vermek lazım.

Doğruya doğru, aman da aman bir marka değil Maserati. Dört kapılı Quattroporte platformunda hazırladığı GranTurismo ve GranCabrio haricinde pek de fazla bir numarası yok. Zaten o nedenle yukarıda söylediğim şekilde dalga geçiliyor, yenilikler sunmak yerine mevcudu boyayıp satma huyu var biraz. Ancak tasarımlarındaki zarafeti takdir etmemek elde değil.

Geçmişte muhteşem modeller üretmişti, arada bir el değiştirse de 1914’den beri çalışan bir firmadan bahsediyoruz sonuçta. 200SI, 5000 GT gibi tarihe geçmiş birçok modeli var ve GranTurismo da bir şekilde efsaneleşecek.

Bir spor otomobilin ne kadar uzun yaşayacağını, üzerinde çalışma yapan modifiye firmalarına bakarak tahmin edebilirsiniz. Mercedes SLS AMG’ye bir bakın, piyasaya çıkalı bir sene oldu ama Kicherer’dan Brabus’a neredeyse 10 modifiye firması tarafından yeniden yorumlandı. Atası uzun yaşamıştı, torunu da uzun yaşayacak.

96 yaşındaki Maserati’nin yeni nesil GranTurismo’su da SLS AMG kadar olmasa da kendi çapında geleceğe kalabilecek otomobillerden biri. Daha önce MANSORY tarafından elden geçirilen otomobil, şimdi Maserati tarafından yeniden tornaya yatırılmış ve Maserati GranTurismo MC Stradale çıkmış ortaya.

Maserati’nin açıklamasına göre bu model en hafif, en güçlü ve en hızlı Maserati olacakmış. 300 km/s sınırını geçen ilk Maserati olan MC Stradale, 450 HP güç üreten 4.2 L V8 motorla yürüyor. Yakıt sarfiyatının aynı motordan 405 HP güç alabilen standart GranTurismo ile aynı olacağını söylemişler, demek ki epey başarılı bir chip tuning uygulamışlar. Veya şöyle söyleyelim, standart GranTurismo’nun tolerans aralığı çok geniş.

Otomobilin dış görünüşünde çok fazla değişiklik yok aslında. Body kit sayesinde biraz daha geniş bir görünüme kavuşmuş. Ön tampon altında daha derin bir etek ve hava girişi var, yan hava girişleri oldukça sade, arka spoiler yeniden yorumlanmış, egzozlar birbirine yaklaştırılmış ve difüzör değiştirilmiş. Dikkate değer başka bir fark bulamadım.

Firmanın hedefi otomobili öncelikle Dubai gibi parayı nereye harcayacağını şaşırmış ülkelere satmak olduğu için GranTurismo S’deki lüks iç tasarımı bu modelde de aynen devam ettireceklermiş.

Maserati’nin 300 km/s sınırını geçebilen ilk modeli Maserati GranTurismo MC Stradale şimdilik sadece fotoğraflarıyla konuğumuz oluyor, 2011’in başında piyasaya çıkıyor.

Maserati GranTurismo MC Stradale

Maserati GranTurismo MC Stradale

Maserati GranTurismo MC Stradale

Aslında bu olayı bir modifiye işlemi yerine mevcudu boyayıp satma huyu olarak kabul edebiliriz. Spor otomobili üretirsiniz, piyasaya sürersiniz, ilgi görürse mutlaka birileri modifiye eder. GranTurismo’yu modifiye edip, allayıp pullayarak yeniden piyasaya sürmek yine bir Maserati klasiği olarak çıkıyor önümüze. Bu işi Maserati değil, başkası yapmalıydı.

Yorumlara kapımız açık