Sep 25, 2010

Yazan Kategori Genel, Otomobil Üreticileri | Yorum Yok

Range Rover Evoque

Range Rover Evoque

Geldi – gelecek derken, Range Rover’ın en çevreci ve en küçük modeli Evoque Paris Motor Show’da ortaya çıkmaya karar verdi.

Neden çevreci? Çünkü Ford’un 2.0 litrelik EcoBoost motorunu kullanıyor. 2011’de Ford Mondeo’dan Ford Explorer’a kadar birçok Ford modelinde çeşitli versiyonları kullanılması planlanan EcoBoost’un özelliği, düşük devirlerde yüksek güç üretebilmesi. Çevreciliği alternatif enerjilerle çalışmasından değil, az yakmasından geliyor yani.

Range Rover Evoque da bu motoru farklı bir isimle kullanacak olan otomobillerden biri. Evoque hem yakıt tasarrufuna yönelik motoruyla, hem de yeni bir model olmasıyla Range Rover için önemli bir adım. Range Rover boş işler peşinde koşan bir marka değil, Evoque da dolu dolu bir CUV olarak giriyor piyasaya.

Evoque, yukarıda da söylediğim gibi 2.0 L EcoBoost motorla yürüyecek ve 240 HP gücü 6 ileri otomatik şanzımanla dilimleyecek.

Range Rover tasarım konusunda bir süredir radikal bir adım atmaya çalışıyordu. Evoque’a bakınca, bu adımı atmayı başardıklarını görüyoruz. Range Rover’ın en farklı tasarımına sahip olan Evoque, üç farklı model seçeneğiyle geliyor. Pure, adından da anlaşılacağı gibi en minimalist model. 19″ jantlar, doğal renkler ve en sade iç donanımı temsil ediyor. Prestige dış görünüş olarak Pure’un aynısı, iç donanımı daha zengin. Dynamic ise 19 veya 20″ jant seçenekleri, farklı bodykit, sportif iç mekân ve spor koltuklar gibi daha dinamik seçenekler sunuyor.

İç mekân çok şık. El freni kolundan sonra vites kolları da yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başladı. Evoque’un 6 ileri şanzımanı da rotary teknolojisiyle vites kolsuz çalışıyor. Aracın elektronik komutlarının neredeyse tamamı 8″ dokunmatik ekran ve direksiyon üzerinden yönetiliyor. 17 çıkışlı 825 watt Meridian ses sistemi de içerdeki eğlenceyi tamamlıyor.

Evoque, Range Rover’ı daha genç ve dinamik bir müşteri kitlesine ulaştırabilir. Daha önce hiç arazi aracı işine bulaşmamış üreticilerin bile crossover üretmeye başladığı bir dönemde, arazi araçlarının duayeni olan Range Rover’ın crossover üretmemesi saçma olurdu. Zaten CEO Ralf Speth de benzeri şeyler söylüyor; bu model ile Range Rover’ın önünün açılacağını, yine premium ama daha genç bir kitleye ulaşabileceklerini vurguluyor. Evoque büyük SUV’lerden hoşlanmayanlar için iyi bir seçenek olduğu gibi, Range Rover’ın crossover pazarına girmesi için de önemli bir adım.

Satışına 2011 sonbaharında başlanacak olan otomobilin Türkiye’de ciddi bir pazar payına ulaşacağını düşünüyorum. Tam üniversiteli işi olmuş.

Range Rover Evoque

Range Rover Evoque

Range Rover Evoque

Range Rover Evoque

Range Rover Evoque

Range Rover Evoque

Vites güzel vites.

Yorumlara kapımız açık