Sep 27, 2010

Yazan Kategori Genel, Motorsporları, Motosiklet | 4 Yorum

Son viraja girerken

Son viraja girerken

Supersport’ta sezonun sondan bir önceki yarışı olan Imola’ya Kenan Sofuoğlu avantajlı başladı. Hem klasman lideri olarak puan avantajıyla gelmişti, hem de pol pozisyonu kapmıştı. Juan Lascorz’un yokluğunda sadece Eugene Laverty ile mücadele edecek, şampiyonluğa biraz daha yaklaşacaktı.

Kenan, tüm özellikleriyle agresif bir yarışçı. Sadece rakiplerine yaptığı tehlikeli ataklar değil, geç frenajları yüzünden lastiklere fazla yüklenmesi de yarış sonlarına doğru yıpranan lastikler yüzünden tehlikeler yaşamasına neden olabiliyor.

Önceki yarışlarda da gördüğümüze göre, Parkalgar Honda’nın motosikletleri HANNspree Ten Kate Honda’ya göre daha hızlı. Kenan’ın agresifliği ise, bu hız farkını kapatan en önemli etkenlerden biri. Bu kadar yetenekli ve agresif olmasa, mücadelesini takım arkadaşı Michele Pirro gibi orta grupta yapardı. Ancak Kenan, Parkalgar Honda’dan Laverty ve Kawasaki Motocard.com’dan Lascorz ile birlikte lider üçlünün içinde.

Motosikletinin Laverty’e göre yavaş olması, Kenan’ın farklı taktikler geliştirmesini sağlıyor. Virajlara geç frenajla drift yapar gibi girmesi, hızlı virajlarda bacağını açarak devir düşürmeden yavaşlamaya çalışması da sanırım bu taktiklerin parçaları. Bu taktikler sayesinde Laverty düzlüklerde arayı açarken, virajlarda Kenan’a yakalanıyor. Ve Kenan liderliğe çıkarsa çok iyi savunma yapabiliyor.

Ancak bugün sanırım yarışa biraz heyecan getirmeye çalıştı.

Yarış temiz başladı, Kenan startta üçüncü sıraya gerilemesine rağmen üçüncü virajda ikinciliğe çıkarak Laverty’nin peşine düştü. Kalan 18.5 tur, Laverty – Sofuoğlu mücadelesiyle geçti. Kenan liderliğe çıktıktan sonra yerini iyi savundu, bir süre sonra arkasında Laverty’den başka kimse kalmayınca garip bir hareketle Laverty’e yol verdi.

Önce arkasına baktı, Laverty ile mesafeyi kontrol etti ve kenara doğru yavaşlayarak Laverty’nin geçmesini sağladı. Yarışta en büyük baskıyı dişli bir rakiple uğraşan yarış lideri yer. Kenan da galiba Laverty’nin baskısından kurtulmak, liderlik stresini ona yüklemek için yol verdi. Çünkü Laverty geçer geçmez peşine düştü, birçok kez geçiş fırsatı bulmasına rağmen geçmeyerek Laverty’i hataya zorladı.

Laverty baskıya alışkın bir sürücü. Kenan’ın baskısından yılmadı, sürekli nefesini ensesinde hissetmesine rağmen hata yapmadan yola devam etti. Arkada sıkılan Kenan bu kez yarışa heyecan getirme isteğiyle midir bilmem, Laverty’i sürekli geçip yol vermeye başladı. Öyle ki, bir turda tam 7 kez geçtiler birbirlerini.

Yarışın bitmesine üç tur kala Kenan yeniden liderliğe çıktı, bu kez Laverty’nin tüm ataklarını savuşturarak yerini harika bir şekilde savundu. Yıpranan lastiklerine rağmen hata yapmadı, iki motosiklet son viraja kadar 0.3 saniye farkla geldiler. Ancak Laverty’nin son viraj dönülürken, finişe 25 metre kala yaptığı aptalca atak yüzünden iki motosiklet de virajı yuvarlanarak dönmek zorunda kaldılar.

Kenan ve Laverty kendine gelip yeniden motosikletlere binene kadar arkadan yetişip gelen Michele Pirro birinciliği kapıverdi. Kenan ve Laverty de yarış boyunca attıkları fark sayesinde daha fazla kişiye yakalanmadan motosikletlerine binip, yarışı ikinci ve üçüncü olarak tamamlamayı başardılar.

Eurosport spikeri Yiğit Top, iki motosiklet Rivazza’ya girerken “Laverty artık atak yapmaz, bundan sonra atağa kalkmak aptallık olur” demişti, bahsettiği aptallığı o daha sözünü bitirmeden Laverty yapıverdi.

Kaza olmasa ve Kenan birinci olsaydı, Laverty ile arasındaki fark 17 puana çıkacak, son yarışa daha büyük bir avantajla girecekti. Kazada iki pilot da yerde kalsa bir şey değişmeyecekti. Laverty düşerken Kenan’a çarpmasaydı, Kenan şampiyonluğunu ilan etmiş olacaktı. Aslında Laverty’nin aptalca hareketi bizi heyecanlandırmaktan, nefeslerimizi kesmekten başka bir şeye yaramadı, fark 17 puan yerine 16 puana çıktı.

Sezonun son yarışı 3 Ekim’de Magny Cours’da koşulacak. Kenan’ın artık yarış kazanması gerekmiyor, Magny Cours’u 6. sırada bitirse bile dünya şampiyonu oluyor.

Yarış özeti şu videoda:

Daha kısa özet de şu fotoğraflarda:

Yarış temiz başlıyor…

Kenan ve Yücin mücadelesine dönüşüyor…

Kenan muhteşem sürüşüyle Yücin’e fırsat vermiyor…

Birincilik kürsüsüne “ya benimsin ya toprağın” diyen Yücin, çok sinsi yaklaşıyor…

Olmayacak yerde atağa kalkınca kayıyor…

Kafayı yere, motoru Kenan’a vuruyor…

Kenan da dengesini kaybediyor…

İki sporcu son virajı yuvarlanarak geçiyorlar…

Yücin motoruna koşarken, Kenan uçmaya devam ediyor.

Bu sahnelerin ardından, iki sporcu motosikletlerine binene kadar Michele Pirro yetişti ve birinciliğe bedavadan ulaşarak genel klasmanda beşinciliğe çıktı. Eugene Laverty böyle bir hata yapacak kadar aptal değil, eğer maksadı kontrollü düşüp, Kenan’ı da düşürmekse (gayet mümkün) gerçekten büyük alçaklık yapmış olur. Umarım o kadar karaktersiz bir adam değildir.

Kenan’ın yarış boyunca Laverty’e verdiği mesajın Türkçe meali şu şekilde:

Senden daha üstünüm. İstediğim an yol verir, istediğim zaman geçerim.

 1. Yiğit Top says:

  merhaba pitcafe

  sanırım ufak bir yanlış anlaşılma olmuş, orada artık atak yapmaz demedim, korkuyorum eugene laverty aptal bir atak yapabilir demiştim.. neyse artık çok da önemli değil zaten Kenan şampiyon oldu, yorgan gitti kavga bitti

  sevgiler

 2. Ben atak yapmaz dediniz diye hatırlıyordum, yanlış hatırlamışım.

  Gerçi böylesi Laverty açısından daha kötü. Aptalca bir atak yapabilir demek Laverty’den o aptallığı beklemek anlamına gelmez mi? :)

  Doğru, artık bir sezonu daha başarı ve gururla tamamladı Kenan. Sizin anlatımınız da harikaydı. Imola’daki “Kenan kaallkk!” çığlıkları ve bugün şampiyonluk sonrasında boğazınızın düğümlenmesi unutulmayacak hatıralar.

  Eurosport’un tek olumsuz yanı bazı yarışlarda podyumları göstermemesi oluyor. Bugün hevesle bekledim Kenan’ın Supersport’taki son podyumunu görmeyi ama olmadı.

  Şimdi seneye nasıl seyredeceğiz düşüncesi kaldı içimizde. Umarım iyi bir TV kanalı Moto2 yarışlarını alır. Eurosport’u istiyoruz ama siz her yayında 2012’nin bile şüpheli olduğunu söyleyince ümidi kesmek zorunda kaldık.

  Marduk gelmeden bir sezon izlemek isterim Kenan’ı Moto2’de :)

 3. Yiğit Top says:

  şimdi marduk gelecek hepimizi sevecek diye bi başlık vardı ekşi sözlükte.. gönül isterdi ki geçen yayında dedeler podyumda dediğim gibi onu da söyleyeyim ama bir yere kadar tabi..
  çok haklısınız podyumu vermemiz gerekir.. bunu ben herkesten daha çok istiyorum ama bizim yayın fransaya bağlı. onlar yayını yönetiyor ben sadece gelen yayının üzerine konusuyorum o kadar…
  bildiğim kadarı ile moto2’nin yayın hakları ntv’de ve NTV motogp yi bile zorla yayınlıyor.. umarım moto2 yi yayınlarlar da biz de kenanın justintv den izlemek zorunda kalmayız. gerçi benim için her türlü izlemek zor gelecek anlatamadıktan sonra ne yapalim

 4. Evet, merkezi yayın yüzünden göremiyoruz podyumu. Gerçi o kadar dışlanmış bir spor ki, yarışı izleyebildiğimize şükrediyorum ben.

  Eurosport eskiden 125, 250 cc ve MotoGP yayınlardı, NTV’nin buna niyeti yok sanki. NTV Spor diye bir kanal kurdular ama futbol ve basketboldan öteye geçemiyorlar.

  Ben birazcık ümitliyim, eğer Türkiye’den bir sponsor çıkarsa baskı yapabilir kanala, Moto 2 yayınlayabilirler. Ümit işte…

  Hem o zaman sadece izleyici olacağınızı da sanmam, Moto2 NTV’de yayınlanırsa 4 yıldan sonra sizin kariyer de belki NTV’ye kayar :)

Yorumlara kapımız açık