Sep 28, 2010

Yazan Kategori Çevreci Otomobiller, Fuarlar & Organizasyonlar, Genel, Otomobil Üreticileri, Spor Otomobiller | Yorum Yok

Tesla Roadster Türkiye’de

Tesla Roadster Türkiye’de

Tesla Motors, yüksek performanslı elektrikli araçlar üretmek amacıyla 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı iki girişimci tarafından kuruldu. İşe hızlı başladılar ve ilk projeleri olan Tesla Roadster, dünyanın en ünlü elektrikli otomobili oluverdi.

Otomobille ilgilenmeyenler bile Tesla Roadster adını birçok kez duymuşlardır. Yeni bir firmaya göre çok başarılı satış rakamlarına ulaştı, Türkiye’den de ilk müşterisi Ali Ağaoğlu oldu.

Türkiye’deki girişimciler elektrikli otomobil sektörünü takip etmeye ve içinde yer almaya çalışsalar da, devlet bu konuda henüz başarılı bir çizgi yakalayabilmiş değil. Vergi mevzuatı oturmadı, gereken yatırımlara başlanmadı, teşvikler açıklanmadı, birkaç klasik vaazdan fazlası söylenmedi. Oysa elektrikli otomobillerin bilinirliğinin artması için devletin vatandaşlarına liderlik etmesi gerekiyor. Daha önce konuyla ilgili elimden geldiğince detaylı bir araştırma yapmıştım.

Bugünkü konumuz ise, Tesla Roadster’in Türkiye ziyareti.

RWE Holding bizim Remaps’in komşusu, Essen, Almanya merkezli bir elektrik ve gaz şirketi. Sektöründe Avrupa’nın en büyüklerinden biri olan RWE, Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. RWE Holding aynı zamanda Türkiye’nin ilk kamusal sergi alanı olan Sanat Limanı’nın destekleyicilerinden biri. Tesla ile ilgileriyse, Temiz Çevre ve Temiz Gelecek adlı projeleri kapsamında, Tesla Roadster’e Avrupa turu attırmaları.

Bir Tesla Roadster’i RWE, İstanbul 2010 ve Essen 2010 logolarıyla donatmışlar, Jale Mercan ve Alexander Wynands isimli iki üniversite öğrencisinin yönetiminde Essen’den salmışlar Avrupa ülkelerine. 13 günde 8 Avrupa ülkesine uğrayacak olan Tesla’nın yolculuğu bugün İstanbul’da sona erecek.

Projenin tamamı, Alman televizyon kanalı Kabel 1 tarafından takip ediliyor. Türkiye’de medya elektrikli otomobilleri pek umursamasa da, güçlü bir şirketin sosyal sorumluluk projesi olunca haber yapmak zorunda kalacaklar. Belki bu proje sayesinde uyananlar olur, elektrikli otomobillerin artık hayatımıza girdiği kabul edilir, daha çok insan konuya ilgi duymaya başlar.

Harika bir otomobille 13 günlük Avrupa seyahati yapan Jale Mercan ve Alexander Wynands şanslı öğrenciler. Elektrikli otomobiller hakkında vergi mevzuatı bile olmayan Türkiye’nin vatandaşlarıysa, onlar kadar şanslı değiller. Ancak Türkiye’den birkaç kişi, Avrupa turu atacak kadar olmasa da en azından test edecek şansa kavuşabilir.

Tesla Roadster Sanat Limanı’nda bir gece kalacak ve buradaki formu dolduran meraklıların bazıları Tesla Roadster’i test etme şansına sahip olacaklar. Çekilişler konusunda çok kısmetsizimdir, hiçbir zaman çekilişlerden bir şey kazanamadım ama yine de şansımı denemeden duramadım. Tesla Roadster kullanmak için bu çekilişe katılmak, Ali Ağaoğlu’ndan bir tur istemekten daha mantıklı.

Bakalım, çekiliş sonrası Tesla Roadster’i test etme şansı bulursam anlatırım burada. Siz de katılıp şansınızı deneyin bence, vergi mevzuatı adam edilmedikçe Tesla Roadster her zaman gelmez Türkiye’ye.

Tesla Roadster

Tesla Roadster

Tesla Roadster

Tesla Roadster

Yorumlara kapımız açık