Sep 24, 2010

Yazan Kategori Genel, Konsept Otomobiller, Otomobil Üreticileri, Spor Otomobiller | Yorum Yok

Yeni BMW 6 Coupe

Yeni BMW 6 Coupe

BMW, geçtiğimiz hafta M6 efsanesine son verdiğini açıklamıştı. 2005 – 2010 arasında yaşayan BMW M6 için muhteşem bir otomobil olmasına rağmen fazla yaşayamadı, erken yok edildi diyebilirim. M6’in gidişiyle birlikte 5.0 L V10 motorun da ipi çekildi, BMW bundan sonra V10 motor üretmeyecek. Yeni M6 2012’nin sonuna doğru piyasaya çıkacak ve muhtemelen X5 M ve X6 M’de kullanılan 4.4 L twin-turbo V8 motorun geliştirilmişini kullanacak.

Yeni BMW M6 test sürüşlerinde kameralara yakalandı ama tasarımı hakkında fikir edinmek pek kolay değil. Paris’te tanıtılacak olan yeni 6 serisinin resimlerine bakarak biraz fikir edinebiliriz.

Paris’e sayılı günler kala yayınlandı yeni BMW 6 Coupe görüntüleri. BMW’nin son dönem tasarımlarını şekillendiren Adrian van Hooydonk, 6 serisine de el atarak kendi tarzını tüm BMW ailesine yaymış oldu.

Yeni BMW 6 serisi güzel mi güzel, ama BMW çizgisinin biraz dışında gibi. Her zaman Alman otomobillerinin daha kaslı, İngiliz otomobillerinin daha şık olduğunu düşünmüşümdür. Bu otomobil de bir Alman’dan çok İngiliz’i andırıyor. Vahşi bir görünümü olan selefine göre daha kassız, ama oldukça asil görünüyor.

LED farların nasıl göründüğü yeni M6 casus fotoğraflarından az çok belli oluyor. Far ve stoplar tamamen LED olacakmış. Önceki 6 serisini çok severdim ama farların fazla küçük olduğunu, tasarımı tamamlayamadığını düşünürdüm. Yeni modelde hem farlar hem de tampon altı hava girişi genişletilerek otomobilin genişliğine vurgu yapılmış. Köpekbalığı tarzı burun ve öne eğik ızgara yeni 6 serisinin vahşiliğini değil, şıklığını ön plana çıkarıyor.

BMW’nin yeni tasarımlarındaki minimalist esintiler 6 serisini derinden etkilemiş. Aracın arkadan görünüşü de oldukça sade ve şık. Önceki modelde kullanılan öfkeli, dört çıkışlı egzozlar burada yerlerini daha şık egzoz çıkışlarına bırakmışlar. Stoplar tamamen LED, spoiler gayet hoş görünüyor.

Otomobilin içi de biraz sadeleştirilmiş ve orta konsolda köklü bir değişiklik yapılmış. Çok fonksiyonlu yuvarlak tuş için yine yer bulamamışlar, ortalıkta geziyor. Direksiyon simidi güzelleştirilmiş ve konsol epey sadeleştirilmiş, daha temiz görünüyor.

Adrian van Hooydonk, konseptin görsellerdekiyle neredeyse aynı olduğunu, sadece yan aynalarda, egzozlarda ve jantlarda küçük değişiklikler yaptıklarını söylüyor. Yani Paris’te merhabalaşacağımız yeni 6 serisi bu resimlerdekinden pek farklı olmayacak.

Yeni 6 serisinin motor seçenekleri hakkında henüz bir bilgi yok. Kesin bilgileri öğrenmek için biraz beklemek gerekecek.

Selefi kadar kaslı ve vahşi görünmese de, oldukça şık olmuş yeni tasarım. Yeni M6’in de bu resimlerdekinden daha alçak ve geniş görüneceğini düşünürsek, maziyi çok da aratmayacağını söyleyebiliriz.

Yeni 6 serisi önümüzdeki yılın başında, convertible versiyonu 2011 sonunda, yeni M6 ise 2012’nin sonlarında satışa sunulacak.

Aşağıdaki fotoğraflara tıklayarak yeni BMW 6 serisini daha yakından tanıyabilirsiniz.

2012 BMW 6 Coupe

2012 BMW 6 Coupe

2012 BMW 6 Coupe

2012 BMW 6 Coupe

2012 BMW 6 Coupe

2012 BMW M6 şimdilik bu gizemli görüntülerden fazlasını vermiyor.

Yorumlara kapımız açık