Oct 19, 2010

Yazan Kategori Fuarlar & Organizasyonlar, Genel, Otomobil Üreticileri | 1 Yorum

Auto Show geliyor

Auto Show geliyor

Türkiye’nin en büyük otomotiv organizasyonuna sadece 10 gün kaldı. İstanbul Auto Show, Avrupa’nın en geniş fuar alanına sahip otomotiv fuarı olarak da ayrıca dikkat çekiyor. 25 milyon dolarlık maliyetiyle pahalı ve gösterişli bir fuar.

Fuar biletleri hafta içi 8, hafta sonu 15 TL olacak. Çiftlere indirim var, 8 yerine 5 TL. Çift indiriminin amacı, ziyaretçi kalitesini az da olsa arttırabilmek. Ne kadar acıklı değil mi? Çünkü bizim otomobil fuarlarını gezen ziyaretçi profilimiz diğer ülkelere göre çok düşük. Fuar ziyaretçilerinin büyük çoğunluğunu otomobiller yerine hostes kızlara bakmak için gelen gençler oluşturuyor ve bu gençlerin satış rakamlarına etkisi yok denecek kadar az.

Kadınların toplumdaki genel konumuyla birlikte bu durum da fuardan uzak durmalarına neden oluyor. Kadın ziyaretçi oranlarını gelişmiş ülkelerle karşılaştırmak bile çok zor, çünkü Avrupa’da kadınlar otomobil almını etkileyebiliyorlar. Bizdeyse o kültür pek yok. Aileye bir otomobil alınacaksa ne olacağına baba karar veriyor, kadınlarımızın da bir çoğu otomobiller hakkında bilgi sahibi olmayı üstlerine vazife görmüyorlar.

Auto Show’a bu yıl 200’ün üzerinde firmanın katılması bekleniyor. Artık Türkiye’de bir distribütörü olan Aston Martin, ilk kez bu fuarda buluşacak potansiyel müşterileriyle.

200 firmanın katılması beklense de, Auto Show’da her sene gözle görülen bir düşüş var. Her yıl daha da sakinleşiyor, bariz bir şekilde geriliyordu. Paris Motor Show’un hemen arkasından gelmesi İstanbul Auto Show için önemli bir dezavantaj. Otomobil satışlarının en yüksek olduğu yılın son iki ayına girerken düzenlenmesi de fuarın satışlara olan etkisinin küçümsenmesine neden olabiliyor. “Bu aylarda zaten satış yapıyoruz, fuara ne gerek var?”

Bu yıl ziyaretçi sayısında artış bekleniyor, önceki yıllarda 650.000 civarında olan ziyaretçinin bu yıl bir milyonu aşacağından söz ediliyor. Ancak büyük çoğunluğu genç olan 70 milyonluk bir ülkede, 120.000 m²’lik bir alanda düzenlenen dev bir otomobil fuarına bir milyon ziyaretçinin gitmesi çok düşük bir oran.

Firmaların bir şikayeti de metrekaresi 66 dolar olan fiyatların yüksekliği yönünde. Paris, Frankfurt ve Cenevre gibi fuarlarda metrekare fiyatları 200 – 250 euro arasında değişiyor. Onlarla karşılaştırıldığında fiyatlar düşük görünebilir ancak ziyaretçi yoğunluğu, ziyaretçi kalitesi, ülke genelinde ve fuarda satılan araç sayısı gibi rakamlara baktığımızda 66 dolar bile pahalı kalıyor İstanbul için.

CNR yönetimi fuarda kadın, çocuk ve yaşlılara pozitif ayrımcılık yapılacağından bahsediyor. Çocuklar için oyun alanları, yaşlılar için ilave dinlenme alanları yapılacakmış ama kadınlar için ne yapılacağını belirtmemişler. Eğer kadınlar için bahsettikleri pozitif ayrımcılık eşleriyle gelmeleri durumunda 8 liralık bilet fiyatından 3 TL indirmekse, hiç hoş değil bu. Kadınları fuara çekmek için yapılması gereken bir dizi operasyon var. Elbette kadınların fuara gelmesini sağlamak sadece CNR’ın veya katılımcı firmaların elinde olan bir şey değil, asıl mesele onları tüketime dahil etmek.

Sözü geçmişken, fuarın resmi sitesini inceledim biraz. Ve gördüm ki biz gerçekten işine değer vermeyen bir toplumuz.

Katılımcılar kısmına bakıyorum, katılımcı profili boş. Ziyaretçiler kısmına bakıyorum, ziyaretçi profili boş. Basın bültenlerine bakıyorum, 28 ve 30 Ağustos’ta iki bülten yayınlamışlar, başka bir şey yok.

Avrupa’nın en geniş otomobil fuarlarından birine ev sahipliği yapan Türkiye’nin fuarda sergileyeceği bir tane bile yerli markasının olmaması da ayrı bir tartışma konusu.

Ne olursa olsun, her yıl heyecanla beklediğimiz İstanbul Auto Show’a sadece birkaç gün kaldı ve yeni modelleri, konseptleri, pazarlama stratejilerini görmek için orada olacağız.

Biricik sevgilimi fuar ortamında da olsa dünya gözüyle bir kez daha göreceğim için mutluyum. Kavuşmamıza az kaldı bebek, bekle beni.

  1. DragonFly says:

    Umarım fuar bu sene sağlam olur,dediğiniz gibi her sene fuarın havası biraz daha sönüyor ama bu seneki fuarın geçenki fuardan daha iyi olucağına eminim.

Yorumlara kapımız açık