Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Kenan Sofuoğlu yine dünya şampiyonu!

Kenan Sofuoğlu yine dünya şampiyonu! Sezona sakat ayakla başlayıp ilk yarışı kazanan, sezon bitene kadar podyumdan inmeyen Kenan Sofuoğlu, 2010 Supersport Dünya Şampiyonu oldu.

Yarış başlamadan önce heyecandan içim içimi yiyordu. Motorsporlarında hiçbir şeyin garantisi yoktur, her an her şey olabilir. Yarış harika giderken küçük bir vidanın oynaması yarış dışı kalmaya neden olabilir. Supersport gibi pit stop yapılmayan serilerde mekanik arızalar hepten tehlikelidir.

Yarış temiz başladı. Pol pozisyonda başlayan Kenan Sofuoğlu hemen farkı açmaya başlayarak 2.6 saniyeye kadar çıkardı. 14 tur boyunca lider gitti, içimde sürekli bir korku vardı ama farkı açması bir nebze de olsa rahatlatmıştı. Arkasındaki Laverty uzun süre üçüncü sıradaki Parkes’dan kopamadı. Parkes’ın teknik sorun yaşayıp yavaşlamasıyla rahatladı, arayı kapatmaya başladı.

Kenan ne kadar isterse farkı o kadar kapatabiliyordu Laverty. Kenan keyfine göre arayı açıp kapatıyordu. Ön sırada hiç hareket olmayınca orta sıralardaki mücadeleler ekrana gelmeye başladı. Kenan da sanırım yarışın heyecanının kaçtığını düşündü, bir anda yavaşlayarak Laverty’nin kendine yetişmesini sağladı.

Laverty geldi, Kenan elini sallayarak geçmesini işaret etti. Laverty öne geçince Kenan arkasına yapıştı, zorlamaya başladı. Geçen haftaki Imola yarışında olduğu gibi, birbirlerini birkaç kez geçtiler. Sonra Kenan bıraktı.

Mesajı açık ve netti aslında. “İyi bir yarışçı olabilirsin ama ben dünya şampiyonuyum. Ben izin verirsem geçersin, canım isterse ben geçerim. Şimdi gidip yarışı kazan, en azından sezonu podyumda bitirdim diye sevinirsin.”

Kenan takıldı Laverty’nin arkasına, sakin sakin gitti. Fark 2.5 saniyenin üzerine çıkmadı, arada bir hızlanarak farkı kapattı ama risk almadan, keyifle sürerek ikinci sırada ulaştı finiş çizgisine.

Magny Cours’un finiş çizgisini bir Supersport yarışçısı olarak son kez geçtiğinde, yeniden dünya şampiyonu olmuştu.

Elinde Türk bayraklarıyla piste koşanları görünce motorsporlarında durumumuzun o kadar da kötü olmadığını düşündüm. Yüzlerce Türk bayrağı dalgalanıyordu, kocaman bir bayrak açanlar podyumun altına doluşmaya başladılar.

Kenan sırtına bir Türk bayrağı astı, izleyicileri selamlayarak şampiyonluk turunu attı. Motorunun üzerinde ayağa kalkıp ellerini açarak dua etmeyi, şükretmeyi de unutmadı. Şampiyonluk turunun ardından geldi, şampiyonluk tshirt’ünü giydi, başına da kırmızı bir sultan kavuğu taktı.

Rakiplerinin taktığı “uçan Türk” lakabına, hayranlarının taktığı kavukla Sultan I. Kenan da eklendi.

Akıcı bir İngilizceyle demecini verdi, podyumu beklerken hevesimiz kursağımızda kaldı.

Çünkü Eurosport’un canlı sunduğu yarışın podyumunu göstermekten daha önemli işleri vardı. Daha önceki birçok yarışta olduğu gibi yarış sonrası demeçleri ve kupa törenini göstermeden tamamladılar programı.

Eurosport’a sinirlendim ama şu anda kimseye çemkiremeyecek kadar mutluyum.

Kardeşim gibi sevdiğim bir yarışçı yine dünya şampiyonu oldu, yine bir sezonu gururla, başarıyla tamamladı.

2010, Kenan Sofuoğlu’nun Supersport’taki son sezonu oldu. Önümüzdeki sezon MotoGP’nin alt serisi olan Moto2’de yarışacak, yeni başarıların peşine düşecek. Hatta Moto2 için 2011’e kadar beklemeyecek, Eylül başında yaptığı kazayla hayatını kaybeden Shoya Tomizawa’nın yerine Technomag-CIP ile sezonun son yarışlarına çıkacak.

Moto2 nasıl bir seridir, kimler yarışır, nasıl izlenir, onun için ayrı bir yazı yazarım.

Türk medyasına ve dünya markası olduğunu iddia eden şirketlere ufak bir mesaj:

Kenan’ın başarılarıyla övünmeyin. “Gururumuz Kenan, yurtdışındaki temsilcimiz Kenan” demeyin. Sizin gururunuz falan değil o. Bugüne kadar onun için hiçbir şey yapmadınız, bir kısa röportaj, bir küçücük haber yapmaktan imtina ettiniz. Birkaç yüzbin euroluk sponsorluk bedellerinden kaçtınız, adamı dünyada yalnız bıraktınız.

Çıkıp konuşmak, sitem etmek zorunda kaldı, yine umursayan olmadı.

O her şeyi tek başına başardı. Ne bir medya desteği, ne de adam gibi bir sponsoru olmadan yarıştı.

Şimdi çıkıp Kenan bizim gururumuz demeye hakkınız yok!

Başında Osmanlı kavuğu, sırtında Türk bayraklı şampiyonluk tshirt’üyle Eurosport’a İngilizce demeç veren bir dünya şampiyonu. Sultan I. Kenan.

2010 Supersport Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu. Başarılarının devamını diliyorum.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

3 Yorum

 1. Apoiantes 3 Ekim 2010

  Her maçtan sonra çıkıp maddi manevi laylaylom diyip, zaten kazandıkları milyonlarca doların üzerinde birde devletten milyonlarcasını alanların oturup düşünmesi gereken bir durum.
  O kadar olanaksızlıklara rağmen, yılmayan, hatta elde ettiği geliri yardım kurumlarına bağışlayabilen, ülkemizin gerçek gururu Kenan Sofuoğlu. Umarım başta kendisine, Türkiye Motorsporları Federasyon’u diyen ve güzelim pisti yok pahasına başkalarına kiralayanlar olmak üzere, herkese net bir cevap olur Kenan’ın başarıları.

 2. Akay 3 Ekim 2010 — Post Author

  Kazandığı milyonlarca doların üstüne devletten ekstra prim isteyene sporcu değil, ticaret adamı derim. Onlar için para başarıdan daha önemli.

  Kenan Sofuoğlu tek başına çabalıyor. Devlet devşirme sporculara verdiği desteği bile vermedi bu adama. Hadi devletinki yardım diyelim, kenara koyalım.

  Peki uluslararası piyasada çalışan Türk şirketleri? Yapacakları şey yardım etmek değil, reklam yapmak. Bir sporcuya sponsor olmak ona karşılıksız yardım etmek değil ki. Alabildiğine geniş bir mecrada reklam yapacaklar, verecekleri para vergilerinden düşülecek. Buna rağmen kimseden ses çıkmıyor.

  Medya bu yarışlara önem vermedikçe, sponsor olabilecek yeterlilikteki şirketler de Supersport’un izlenmeyen bir spor olduğunu düşünüyorlar.

  Seneye Moto2’ye çıkıyor, Supersport’a nazaran daha popüler bir seri. Umarım seneye çıkar birileri.

  Sezon boyunca ses çıkarmayıp, Kenan şampiyon olunca popülaritesinden yararlanmaya çalışıyorlar, reklamlarda oynatıyorlar ya, en çok o kanıma dokunuyor.

 3. hakan 4 Ekim 2010

  Tebrikler kardeşim,
  Moto2 de başarılar

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café