Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Utanç…

Bu siteyi açmamı Ceyda pek istememişti. Okumayı sevmeyen, motorsporlarından anlamayan bir topluma uzun uzun otomobil yazıları yazmanın gereksizliğini anlatıp durmuştu. Kendine göre haklı olsa da ben burayı kafamı dağıtmak için açmayı planlıyordum.

İyi de oldu. Hem yazıp çizdim, hem de güzel insanlarla tanıştım. Türkiye gerçekleriyle yüzleşmek o kadar da canımı sıkmadı, zaten daha önce yazdığım platformlardan, özellikle Delinin Kuyusu’ndan biliyordum Türkiye’deki internet kullanıcısının potansiyelini.

Çok klişe olacak ama “büyük kafalar fikirleri, orta kafalar olayları, küçük kafalar insanları konuşur” diye bir söz vardır hani. Burada fikirlerden de, olaylardan da, insanlardan da bahsettim. Site istatistiklerine bakınca da beklediğim sonuç karşıma çıktı. Elektrikli otomobiller veya uçan otomobiller gibi teknolojik gelişmeler hakkında yazdığım yazılar pek ilgi çekmezken, en çok ilgi çeken, kişiler hakkındaki yazılar oldu.

Google’dan gelen ziyaretçiler pit kızlarının çıplak resimlerini ararken, Danica Patrick’in Playboy fotoğraflarını ararken düştüler siteye. Çünkü bizim otomobilden anladığımız, yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi çıplak kadın + otomobil formülüdür. Fazlasına kafamız basmaz.

Son zamanların en çok tepki çeken yazısıysa, Kenan Sofuoğlu hakkında yazdığım Seni Sevmiyoruz Kenan! başlıklı yazı oldu. Küfürler, hakaretler, tehditler dört gündür gırla gidiyor, yazıyı anlayıp yorum yazanların sayısıysa bir elin parmaklarını geçmiyor. 50 küsur yorum onayladım ama aşırı hakaret ve tehdit içeren 200’e yakın yorumu onaylamadım.

Burada o yazının savunmasını yapmam gereksiz. Okuduğunu anlamayacak kadar aptal olanlar şimdi de anlayamazlar, bir yazıyı sonuna kadar okuyamayacak kadar tembel olanlar şimdi de okumazlar. O nedenle gerek yok.

Fakat ben üzüldüm.

Kendim için değil, Kenan Sofuoğlu için üzüldüm. Kenan’ı savunduğunu, sevdiğini iddia edenler arasında bu kadar çok sayıda cahil olmasına üzüldüm.

Sadece bu siteden değil, Facebook’dan da tepkili mesajlar aldım. O mesajları yazanların profillerine baktığımda Kenan ile ilgili tek satır göremedim. Herkesin profilini gör %100 çalışıyor gibi ebleh Facebook gruplarına üye olanların gelip bana akıl vermeye çalışmaları canımı sıktı.

En büyük sorunlarımızdan biri burada yatıyor. Bir konuyu anlatan kişiye sözünü bitirme fırsatı vermeden hakaret etmeye başlayabiliyoruz. Veya tam tersini yapıyor, birkaç güzel sözüne kandığımız kişilerin koyun gibi peşinden gidebiliyoruz.

Utanıyorum. Böyle cahil kişilerle benzer fikirleri paylaştığım için utanıyorum. Kenan Sofuoğlu gibi önemli bir sporcu hakkında yorum yapmak böyle insanlara kaldığı için utanıyorum. Gençlerimizi olması gerektiği gibi yetiştiremeyen başarısız bir eğitim sistemimiz olduğu için utanıyorum.

Şimdi bana hakaret ettiğim gerekçesiyle çatanlar da olacaktır, olsun. Bu kadar tembel, önyargılı ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bir toplum, düşünebilen herkese utanç verir.

Fuar için geldiğim Hollanda’da işi gücü bırakıp bu açıklamayı yazmama neden olan cevval Türk gençlerini tebrik ederim.

Umarım devletin okulda yarım yamalak verdiği eğitim sistemiyle yetinmeyi bırakıp kendilerini biraz geliştirirler. Aksi takdirde işleri zor bu dünyada.

Kenan Sofuoğlu taraftarı olduğunu iddia edip yarışlarından haberi olmayanlar, şu fotoğrafın yüksek çözünürlüklü versiyonunu bulun bakayım bana.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

18 Yorum

 1. milletvekilinin oğLu 7 Ekim 2010

  kenan sofuoğLunun şampiyonLuğu neden zorunuza gitti anLamış değiLim

 2. Sinan 7 Ekim 2010

  İyide be kardeşim hata senin, konunun ana temasını sona taşımışsın sonra millet sadece ilk bölümleri okuyup bana niye kızıyor diyorsun.

  Şimdi ben sana “Sen adi O.Çocuğusun” desem ve sonra eklesem “desem olmaz ben seni tanıyorum çok iyi bir insansın” dersem olur mu? İlk cümlem yüzünden yiyeceğim yumrukta ben haklı çıkarmıyım?

  Sırf yazı yazmış olmak, entellektüel görünmek için böyle saçma sapan hareketlerde bulunayın

 3. Eren 7 Ekim 2010

  Ahaha ilk yorum şaka gibi. Belki o da ironi yapıyordur gerçi bilemedim. Ne kadar can sıkıcı da olsa belki de açık açık yazılması gerekiyordur anlaşılması için, başka açıklama bulamadım. Arkadaşlar, yazı Kenan’ı kötülemiyor, buna ironi diyorlar, aslında ne kadar takdir ettiğinden ve hakkının verilmediğinden bahsediyor. Adam Kenan çok sevdiğim birisi, kardeşimdir diyor daha ne desin yahu.

 4. Akay 7 Ekim 2010 — Post Author

  Vekil çocuğu bu yorumu diğer yazıya yapman gerekiyordu, yolunu şaşırdın sanırım.

  Sinan, entelektüel görünmek gibi bir çabam yok, hiç olmadı. Her yazıyı aptala anlatır gibi, call center edasıyla yazmak çok sıkıcı. İnsanlar okumuyorsa, yazmıyorsa, okuduğunu anlayamıyorsa bu benim hatam değil. Senin örneğin ise bir ironi olmuyor, ananasaldırdım bozuk çıktı seviyesindeki lise muhabbetini andırıyor. Lütfen, aradaki farka dikkat edelim.

  Eren, açıklama yaptık yine anlatamadık, nasıl olacak bu iş :))

 5. erkal kaşıkcı 7 Ekim 2010

  Akay allah kolaylık versin valla :)
  Ben burada kafayı yedim yıllarca kendi web sitelerimden birşeyler anlatmaya çalıştım olmadı.

  Federasyonun genel sekreterliğine geldim yanlışların karşısında durdum bunu anlatmaya çalıştım insanlara yine olmadı :)

  Bir televizyon programı hazırladım teaser ını internettte yaydım gelen eleştiriler facia ötesiydi kimse yine anlamadı :) Vazgeçtim kaldırdım rafa :)

  Bizim insanımız demeyeceğim Bizim motorcumuzun kafası BAS-MI-YOR.
  Cahil cühela devam ediyoruz bakalım nereye kadar devam edecek :)

  Sanada büyük sabır ve kolaylıklar diliyorum :)

 6. elif 7 Ekim 2010

  köşe yazısı tarzında bişe olmuş çok hoştu… gazete okumayan bir topluma bunu neden anlamadında denilmez yani!

 7. dilek 8 Ekim 2010

  Bu kadar az okuyan bi topluma bu tür yazılar ağır gelmiş olabilir tabi.Bir de herşeye anlayıp anlamadan cevap yetiştirme yarışı içinde olan insanlarla dolu her yer.Konuyla ilgili bilgisi olsun olmasın yorum hazır…Dur bi oku anla di mi?? Ama yok bazıları her konuda bilir kişi.Birbirimizi dinleyemiyoruz bile sonuna kadar sayın Akay…Nerede kalmış okumak???Yazı çok iyiydi.Böyle konulara değindiğiniz için ayrıca teşekkürler.Kenan’ın başarılarının artarak devamını diliyorum.Umarım insanların dini yaşayışı,görüntüşü yüzünden dışlanmadığı,başarılarının göz ardı edilmediği,tam anlamıyla insana insan olduğu için değer verilen bir ülke oluruz biz de bir gün

 8. DragonFly 10 Ekim 2010

  Maalesef bizde aynı eğitim sisteminde okuyoruz akay bey,eğitim sistemimizin ne kadar berbat olduğu konusunda herkes hemfikir fakat bir süreden sonrada insanın kendini geliştirmesi elinde olan bir şey,anlamayana orkestra az örneği.Gerçi Türk toplumunun otomotiv hakkında bilgisi ne kadardır,Fast&Furious’dan sonra modifiye akımına kapılmış,otomobil fuarlarına sadece karı kız için giden yada bi robotu görmeye giden bir milletiz,gerçi onuda teknoloji sevdiğimizden değil çoluğa çocuğa eğlence çıksın amacıyla yapıyorlar.(bkz. asimo türkiye’ye ilk geldiğinde felç olan ist. trafiği).Kitap okumayı gereksiz bir fiil olarak görüp,gazeteyi elimize aldığımızda hemen spor sayfasına atlayan bir milletiz,şimdi böyle insanlardan ne bekliyoruz akay bey ?

 9. ozan baş 10 Ekim 2010

  “eğitim şart” derler ya; “eğitim yetersiz” gerçekten çok daha doğru yaklaşım. memleketin eğitim düzeyi çok düşük, o bir yana, kafalar inanılmaz dar. gelişmeyen beyinler her nesil geriye evrimleşiyor.

  kenanın “milli sporcu” ünvanını almadan bir an önce yurt dışına adapte olmaya, daha büyük, profesyonel bir takımla anlaşıp, ciddi sponsorların desteğini arayaral, memleketi pek de umursamaması gerekiyor bence. biz ne kadar sevinsek de, hem şu anda kendisi politik olarak kullanılmaya müsait, hem de her an köstek olabilecek kadar bilinçsiziz. bir yerde çinden gelen yarış tulumlarının gümrüğe takıldığını okudum, üzerinde ismi yazdığı halde. biz sadece kenanı yavaşlatır, engelleriz, bu yüzden bizden medet ummasın kendisi. profesyonel menajerlerle görüşsün, yeteneği, emekleri boşa gitmesin.

 10. any x from universe 14 Ekim 2010

  Itiraf edeyim ironik yazınıza sizin gibi düşündüğü halde yazınıza saldıranlarla ilgili yorumumu ikinci yazınızda kullanmanız gururumu okşadı.İlk yorumumda sizi tanımadığım için daha kısa kesmiştim ancak burada detaylı bahsetmek istiyorum.Sofuoğlu’nun Türk toplumunda hakettiği yere alamamasının kendisini dindar bir Osmanlı torunu görmesinden ziyade Türkiye’de yeterince ilgi görmeyen bir dalda başarı göstermesiyle ilgili oluğu kanısındayım.Vakıfbank ve Acıbadem Fenerbahçe voleybol takımlarının sporcuları ,Nevin Yanıt,Nurcan Taylan,Marsel İlhan,Tevfik Burak Babaoğlu,Eşref Apak gibi ilk aklıma isimlerin tamamının hayata bakışının Kenan gibi din odaklı olduğunu ya da medyada hakettikleri payı aldıklarını iddia edebilir misiniz?
  Kenan’ın halka açık ortamda ve medyanın önünde dua etmesine gelince bunun haklı olduğunu Hıristiyan şampiyonların aynı ortamda istavroz çıkarmasını örnek göstererek doğru olduğunu savunanlarla aynı fikirde olmadığımı belirtmek istiyorum.O zaman batı kültürünün pragmatist yaklaşımını da kendimize adapte edip doğu kültürünün erdemlerinden vazgeçelim.Kabul edelim ki batı modern dünyanın hakimi ve oyunu onların kurallarıyla oynamak zorundayız ama bunun da limitleri var.Kenan onların motorunu kullabilir,antremanlarını onların taktikleriyle yapabilir,kendisine onların diliyle sponsor olan destekçiler bulup onlarla eşit seviyeye gelebilir, belki tatktiksel anlamda şampiyonluğu kazanmak için daha çok Formula 1’de gördüğümüz bilnçli kaybetme taktiğini de uygulayabilir (takımı için :) ama konu dini vecibeleri olunca durum değişir onlar gibi flaşlar patlarken dua edemez,kamera karşısında namaz kılamaz;daha doğrusu benim kendi islam anlayışıma göre kılmamalıdır.Çünkü islami kültür ibadeti menfaate çevirmeye karşıdır.Eğer devlet işlerini Türkiye Cumhuriyetinin dine endekslememesi gibi dünyevi işlerini de dinden uzak tutup ibadetini olması gerektiği gibi kendince yaparsa o taşıdığı Türk bayrağını her gördüğümde göğsümü kabartan Kenan benim gözümde daha da devleşir.Kısaca sizin yazınıza bir cevap niteliğinde laik bir müslümanın nasıl olması gerekiğinden bahsetmeye çalıştım.Umarım sizi sıkmamışımdır.

 11. yusuf 14 Ekim 2010

  sizi tebrik ediyorum. çok güzel yazıydı,yazının başlarıda olmasada OKUYUP BİTİRDİKTENsonra çok büyük keyif aldım.
  anlamayanlara gelince bence boşuna açıklama yapmayın,kafası basmayan anlamaz ne kadar anlatsan anlatamazsın.bu yazıyı bin kişi okusun bir kişi anlasın o bile yetr.

 12. Akay 14 Ekim 2010 — Post Author

  @erdal kaşıkçı

  Daha iyiye gitmek için daha organize çalışmak gerekiyor. O organizasyonu hazırlayabilmek için de mevcut tekellerin kırılması lazım ki bu çok zor. Arada bir Kenan gibi bireysel girişimciler çıkar, kutlarız, seviniriz, sonra tekrar gömülürüz yalnızlığımıza. Eğitim olmadığı müddetçe böyle devam eder.

  @DragonFly

  Pek bir şey beklemiyorum şahsen :) Aynen dediğin gibi, eğitim sisteminde başlıyor her şey. Bütün halk otomobiller konusunda bilgi sahibi olmak zorunda değil sahip olduğu bilgi de yanlış öğretiliyor. Boş işlerle oyalanıyorlar. Ay sonunda Auto Show var, ziyaretçilerin belki yarıdan fazlası hostes kızların fotoğraflarını çekmek için gidecek. Çünkü bizim için bilgi önemli değil, oyalanmak önemli.

  @ozan baş

  Kenan politik olarak kullanılabilecek bir konumda ama kendini o şekilde kullandırmayacak kadar da akıllı bir sporcu. Kenan’a Hollanda adına yarışması teklif ediliyor ama o kendisine sırt çevirse de Türkiye’den başka ülke adına yarışmıyor. Türkiye ona destek olamaz, sadece tezahürat yapabiliriz, fazlası gelmez elimizden. Devletin hantallığı büyük bir engel çünkü.

  @any x from universe

  O yazıda ciddi bir hatam da vardı benim. Şu din diyanet olayı sadece medyayla ilgili değil, toplumun bakışıyla da ilgiliydi. Kenan’ın davranışlarından dolayı eleştirildiğine çok şahit oldum, motosiklet forumlarına falan bakarsanız görebilirsiniz bu tip mesajları. “Böyle bir adam tarafından temsil edilmek istemiyorum” diyen yüzlerce insan var. Biraz da onlara tepkiliydim yazıyı yazarken.

  Kenan’ın medyada yer bulamamasının üç nedenini saydım zaten yazıda. Durum belli. Tuğba Karademir de en yakın örneklerden biridir mesela. Artistik patinajda bir dünya başarı sağladı ama o da medyanın umrunda olmadı. Futbol ve basketbol haricindeki sporcular din odaklı olsalar da olmasalar da yer bulamazlar medyada. Ancak dindar bir sporcu ekstradan tepki çekiyor.

  Kenan kameralar karşısında namaz kılan biri değil. Dua ederken çekilmiş olan fotoğrafı da bir poz değil zaten. Ancak riyanın da sınırları var. İsmet İnönü gibi “riya olmasın diye cuma namazlarını evde kılmak” yok İslam’da. Gayet normal bir Müslüman gibi başarılı olunca şükrediyor, bunu yapması çok normal. Açıklamalarında Müslümanları temsil ettiğini söylemesi de normal, çünkü o yönde düşünüyor. Tutup da pistin ortasına seccadeyi serip namaz kılsa riyakarlık diyebiliriz ama ben Kenan’ın mevcut tutumunda bir sakınca görmüyorum.

  Üstelik bu davranışlarıyla bir menfaat de sağlamıyor, bilakis tepki çekiyor bazı kesimler tarafından. Benim hoşuma giden de insanların ne diyeceğini umursamadan inandığı gibi yaşaması. Doğrusu bu olmalı.

 13. Recep SAMSA 15 Ekim 2010

  böyle bir sitenin varlığından haberim bile yoktu face’de kenan sofuoğlu ile bir haber gördüm girdim ve memnun kaldım siteniz çok güzel başarılarınızın açık sözlülüğünüzün devam etmesi dileklerimle…

 14. ottomansblade 16 Ekim 2010

  Koyu bir Kenan Sofuoglu taraftari olarak, resmin yuksek cozunurlu versiyonunu gonderdim. Onaylar misin lutfen :-)))

 15. zarpandit 16 Ekim 2010

  ilk yoruma hala gülüyorum Allahım ya o kişiyi dünyanın dipsiz çukuruna gömmeli..

  Dünyanın bir yerlerinde hala normal düşünen algılayan ironiyi kavrayana aptal & tembel olmayan insanlar var onlar seni okuyor ve tebrik ediyor sen diğerlerini takma derim ben..

  Ayrıca duyduğun utancı bende yorumları okurken duydum..İyi düşünüp fakat bunu dillendiremeyen ön yargılı kitle cidden sabır-okuma eğitimi görmeli..

 16. Akay 17 Ekim 2010 — Post Author

  @Recep SAMSA

  Teşekkürler. Desteklerinizle devam edecek :)

  @ottomansblade

  Varol Abi senin gönderdiğini çoktan onayladım, posteri bastırdım bile. Fotoblok yaptırdım canavar gibi oldu. Yeniden teşekkürler :)

  @zarpandit

  Babasını milletvekili sanan 16 yaşında bir çocuğun okuduğunu anlamamasını normal karşılıyorum :)

  Diğerlerini takmıyorum da aptal & tembel olmayan insanların azlığı elinde olmadan üzüyor insanı. Daha kalabalık olmalıydık.

 17. helal olsun 1 Kasım 2010

  sana aferim (güzel yazmışsın)
  banada bravo (ironi olduğunu yazı başlarken anladım :)
  sofuoğlunu fazla olmasada biraz tanıyordum
  sayenizde kişiliğini de tanımış oldum
  Kenan ın çözünürlük istediğiniz resmini duvarıma asacağım
  (emekleriniz boşa gitmemiş olacak :))

 18. Quaso 21 Kasım 2010

  Aslında memlekette “bazı” konulara her zaman “aynı” tepkiyi gösteren sabit bir kadro var. Aslına bakarsanız bu kadro yeni ortaya çıkan bir hadise değil.. Son 30-40 sene için bahsediyorum. İyide yapsa kötüde yapsa sen şu şu konuda böyle böyle düşünüyorsan herkonuda haksızsın kardeşim!.. Ki kardeşim lafınıda ağızlarına almazlar post modern çok bilen insanlarımız.. Çok derine girersem yorumum için bir yazı yazmanız gerekebilir. Ondan etrafından dolaşıp çıkıyorum.. :)

  Bloğunuzu facebooktan keşfettim.. Ve inanın yanlız olmadığımı farkettiğim için mutluluk duydum.

  Allah muvaffak etsin..

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café