Nov 2, 2010

Yazan Kategori Genel, Otomobil Üreticileri | Yorum Yok

İsrail’in Audi A8’i

İsrail’in Audi A8’i

Peugeot için Yahudi Mercedesi dendiğini duyardım küçükken. Eskiden ırklarla ilgili fıkralar çok sık anlatılırdı. Şimdilerde sadece Lazların komiklikleri kalmış olsa da Arapların kadın düşkünlüğü, İskoçların ve Yahudilerin cimriliği hakkında da epey fıkra vardı o günlerde.

Peugeot’ya bu lakapla hitap edilmesinin sebebi lüks ve az yakan otomobiller üretmesi diyor kimileri. Bazıları da Nazilerin 2. Dünya Savaşı’nda yaptıkları yüzünden Yahudilerin Alman markalarına düşman olduğunu, Alman otomobillerine binmemek için lüks otomobil olarak Peugeot’yu ürettiklerini söylüyor.

Yahudi arkadaşlarıma bunun aslının olup olmadığını sormak hiç aklıma gelmemişti. Bugün sorayım.

Eğer zamanında böyle bir durum varsa ve Yahudiler Alman otomobillerinden uzak duruyorlarsa bile artık devir değişti. Büyük şirketler uluslararası ortaklıklar kuruyorlar, Almanı-Yahudisi, beyazı-zencisi, Hristiyanı-Müslümanı el ele yürütüyorlar gemilerini.

İsrail yöneticilerinin yol güvenliğini Almanlara teslim etmeleri, Yahudilerin Alman otomobillerine o kadar da soğuk bakmadıklarını gösteriyor.

İsrail’in birkaç gün önce zırhlı bir Audi A8 L ısmarladığı açıklandı. Aracın Cumhurbaşkanı Shimon Peres’e mi yoksa Başbakan Benjamin Netanyahu’ya mı teslim edileceği hakkında bir bilgi yok.

Otomobil 6.0 litre W-12 motorlu, 450 HP bir Audi A8 L. B6+ ve B7 balistik korumalı, run-flat lastikli, mahsur kalma riskine karşı oksijen tüplü, yangın önleme sistemli, şok dalgalarında kapıların kitlenme ihtimaline karşı kapı içlerinde patlayıcılar bulunan zırhlı A8’de güvenlik önlemleri oldukça yüksek. (Bu kadar masraf etmek yerine koltuğun altına bir balyoz koyabilirlerdi aslında.)

Araçta güvenlik önlemlerine ek olarak buzdolabı, DVD sistemi ve humidor gibi keyfi aksesuarlar da bulunuyor. Dışarda bombalar patlar, Yahudiler ve Araplar birbirini keserken zırhlı aracın içinde, deri koltuklarda yayılmanın verdiği keyfi nemi kararında korunmuş güzel bir puroyla tatlandırmak lazım çünkü.

Aracın fabrika çıkış fiyatı 700.000 dolar olarak açıklanmış. İsrail’in vergileri fiyata eklendiğinde bir milyon doları bulacağı söyleniyor. Burada da ilginç bir şey öğrendim, İsrail’e giren bir otomobil devlet başkanına tahsis edilecek bile olsa vergisi mutlaka ödeniyor. Türkiye’de nasıl olduğunu bilmiyorum açıkçası.

Audi A8’den daha uzun olan Audi A8 L şöyle bir şey:

Audi A8 L

Audi A8 L

Audi A8 L

Audi A8 L

Yorumlara kapımız açık