Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Köy pazarlığı

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Bernie Ecclestone’un köy pazarlığı gibi pazarlık yaptığını söylemiş. Türkiye’nin Formula 1’a muhtaç olmadığını, çok sayıda motorsporları organizasyonu yapabileceğini söylemiş.

80 yaşındaki Bernie Ecclestone, yıllardan beri Formula 1’ın başkanı. Kişisel serveti milyar doların üzerinde olan bu ihtiyar, dünyanın en başarılı işadamlarından biri. Milyonlarca insanın spor olarak takip ettiği Formula 1’ı dev bir şirket haline getiren Ecclestone’un en önemli görevi de bu şirketin daha çok para kazanmasını, daha ileriye gitmesini sağlamak.

Ticaretten anlamayanlar, olayın büyüklüğünü ve önemini fark edemeyenler böylesine başarılı bir işadamını masada yenemeyince köy bakkalı gibi davranmakla suçlayabilirler. Bu ithamlar Ecclestone’u başarısız kılmaz, çünkü başarı lafla değil, işle olur.

Ecclestone Formula 1’ı dünyanın en önemli spor dallarından biri haline getirdi, dünyanın her yerinde pistler yaptırdı, yönetti, yarışlar organize etti, onu köylülükle suçlayan Türkiye ise bir pisti bile yönetmeyi beceremedi. Şimdi adam postayı koyunca zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyoruz.

Formula 1’ın Türkiye’ye birkaç beden büyük geldiği, anlaşmanın sonunda bir daha geri dönmemek üzere gideceği belliydi. Ecclestone, 2012’den itibaren Türkiye’yi Formula 1 takviminde görmek istemiyordu. Basit bir ticari manevrayla, Türkiye’ye kalın gelecek bir teklifte bulundu ki fazla mızıldanmadan gitsin. Yıllık bedele %100 zam yaparak 13 milyon dolar yerine 26 milyon dolar istedi, Türkiye’nin susup gitmesini bekledi. Türkiye de Bernie’nin beklediğini yaptı, teklifi kabul etmedi.

Ancak görüşmeleri yapanların bu teklifi Türk halkına “Bernie Ecclestone’un köylü kurnazlığı” diye yutturmaya çalışması ayıptır. Asıl köylü kurnazlığı, Formula 1 Türkiye’den sadece yıllık bedel yüzünden gidiyormuş gibi açıklama yapmaktır.

Formula 1, Türkiye’den, biz bu işi beceremediğimiz için gidiyor. Reklamlarını yapmadığımız için, sponsor bulmadığımız için, halkımızda motorsporları kültürü olmadığı için, vizyonu bizim vizyonumuzdan büyük olduğu için gidiyor. Bernie çok para istediği için değil.

Formula 1 Türkiye’de sevilseydi, yarışlara giden olsaydı, tribünler dolsaydı Bernie durup dururken %100 zam mı yapardı, yoksa yarışları devam ettirmenin yolunu mu arardı, Türkiye’deki yöneticiler önce bunu düşünsünler, sonra halkı yemeye çalışsınlar.

Milyonlarca dolara pist yaptırdık. Pistin ilk heyecanıyla WTCC’den MotoGP’ye kadar her türlü organizasyon aktı Türkiye’ye. Ama biz bu akarı yönetmeyi beceremedik ve tüm organizasyonlar teker teker çekildi, yılda üç gün çalışan bir İstanbul Park kaldı elimizde. Bunun sorumlusu Bernie’nin köylü kurnazlığı mı, yoksa Türkiye’nin beceriksizliği mi?

Kendi memleketinde yaptırdığın pisti kullanmayı beceremeyip tüm haklarını Bernie Ecclestone’a devrediyorsun, sonrasında yine yatmaya devam ediyor, Formula 1’a kimsenin gitmesini istemezmiş gibi davranıyorsun; bomboş tribünlerin önünde araba yarıştırmaktan sıkılan adam Türkiye’den çekilmek isteyince de köylü kurnazı olmakla itham ediyorsun.

Sporu İddaa’dan ibaret sananlar bu açıklamayı yer ama, dünya güler adama.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

2 Yorum

  1. Sinan Kolat 25 Nisan 2011

    Işin üzücü yanı, bu yazıyı zaten anlayan okuyacak ve anlamaya devam edecek, anlamayan ise anlamadığı ile kalacak. Sivrisinek-davul zurna misali…

  2. Akay 25 Nisan 2011 — Post Author

    @Sinan
    GSGM ve İTO açıklamalarında söylenenler F1 – Türkiye ilişkilerinden daha önemli. F1 belki dönmemek üzere gidiyor, bu doğru. Fakat F1 ile ilişkilerimizi kendini haklı çıkarmak için yalan söyleyenlerin, halkı yanlış yönlendirenlerin yürüttüğünü görmek mide bulandırıyor.

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café