Apr 12, 2011

Yazan Kategori Formula 1, Fuarlar & Organizasyonlar, Genel | 3 Yorum

Senna Türkiye’ye gelsin

Senna Türkiye’ye gelsin

Beni Formula 1 ile tanıştıran adamdı Ayrton Senna. Dayım izlerdi, ben de izlerdim yanında ama pek anlamazdım o zamanlar. Senna’nın o korkunç kazada ölümüyle Formula 1’ın gerçekliğine inanmış, motorsporlarının diğer sporlardan çok farklı olduğunu anlamıştım.

Aradan yıllar geçti; tüm yarışları takip eden, Formula 1 ile yatıp Formula 1 ile kalkan bir adam oldum. Senna’dan sonra da yıldızlar geldi geçti, şampiyonlar çıktı. Hiçbiri Senna’ya olan hayranlığımı azaltmadı, yerine kimseyi koyamadım. Senna’nın yarışlarını pek anlamadan izlerdim ama sonradan gelen yarışçılar onun büyüklüğünü yeniden hatırlattılar. Formula 1’ı Senna’nın ölümünden sonra daha dikkatle takip etmeye başlamama rağmen geçmişi inceledikçe, okudukça, anlamadan izlediğim yarışları düşündükçe Senna’ya olan hayranlığım sürekli arttı.

Muhteşem yarış kariyerini ve hayat hikayesini filme alsalar da izlesek diye bekledik durduk Senna ve Formula 1 hayranları olarak. Yıllar geçti ve bu rüya gerçekleşti. Senna’nın yaşamı Asif Kapadia’nın yönetmenliğinde bir film haline geldi.

Fakat bu film Türkiye’ye gelmiyor. Asif Kapadia’nın Ali Ünal’a söylediğine göre filmin Türkiye gösterimiyle ilgili olarak dağıtım hakları yapım firmasının elindeymiş.

Şimdi bir kampanya düzenliyoruz. Hem film Türkiye’de vizyona girsin, hem de Asif Kapadia özel gösterim için Türkiye’ye gelsin diyoruz.

Türkiye’de motorsporlarını takip eden herkesin yaşamı Senna ile mutlaka bir yerde temas etmiştir. Bu kişilerin hepsini, hepinizi, kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz. İlk iş olarak kampanyamızın Facebook sayfasına üye olup ardından bloglarda, sosyal medyada, geleneksel medyada, var olduğunuz her yerde kampanyamızı destekleyebilirsiniz…

Filmin fragmanı burada:

Aşağıda basın bülteni var.

SENNA BELGESELİ  TÜRKİYE’YE!

Formula 1’in efsanevi pilotu Ayrton Senna’nın 10 yıllık Formula 1 kariyerini anlatan, Sundance Film Festivali ödüllü 2010 yapımı SENNA filmi, Brezilya ve İngiltere’de vizyona giriyor. Türkiyeli Formula 1 severler de, SENNA filminin Türkiye’de vizyona girmesini istiyorlar.

Hint asıllı İngiliz yönetmen Asif Kapadia’nın yönettiği, Fargo ve Notting Hill filmlerinin yapımcısı Working Title Films ile Midfield tarafından hayata geçirilen 2010 yapımı SENNA, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük Formula 1 pilotlarından biri olan Ayrton Senna’nın, 1984 yılında başladığı ve 1994 yılında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybettiği Formula 1 serüvenini anlatan etkileyici bir belgesel.

Bağımsız filmlerin kalesi olan Sundance Film Festivali’nde, belgesel dalında Dünya Sineması Seyirci Ödülü ve Adelaide Film Festivali’nde yine En İyi Belgesel dalında Seyirci Özel Ödülü alan film, Japonya’daki özel galasının ardından Brezilya ve İngiltere’de gösterime giriyor.

Türkiyeli Formula 1 severler olarak biz de bu filmi Türkiye’de izlemek istiyoruz.

Bu yüzden de bir kampanya başlatıyoruz.

Bu kampanya için sizler de bir şeyler yapabilirsiniz.

* Facebook’ta bu konu ile ilgili açılan hayran sayfasına giderek filmle ilgili bir kamuoyu yaratılmasına yardımcı olabilirsiniz.

* Bu sayfada, Senna ile ilgili her türlü haber, video, fotoğraf, anekdot ve öyküyü paylaşarak kampanyayı canlı tutmaya çalışacağız. Siz de, kendi arşivinizden ve hatırlarınızdan Senna ile ilgili öyküleri, fotoğrafları ve her türlü içeriği burada bizimle ve diğer Senna severlerle paylaşabilirsiniz.

* Blogunuzda bu kampanyaya destek olmak isterseniz, hazırladığımız banner’ı blogunuza koyabilirsiniz.

* Gördüğünüz herkese SENNA’dan bahsedebilirsiniz!

Daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış görüntülerle ve röportajlarla dopdolu olan belgeseli, Türkiye’deki salonlarda izlemeyi amaçlıyoruz. Yalnızca Formula 1 severleri değil, tüm sinema izleyicisini de ilgilendirdiğiniz düşündüğümüz bu belgeseli 2011 Türkiye’de görmek dileğiyle.

“Bazı belgeseller sizi boğazınızdan öyle bir yakalar ki nefessiz kalırsınız,”  diyen Los Angeles Times yazarı Kenneth Turan’ın, filmle ilgili aktardığı şu anekdot, belki de SENNA’nın neden ve neden sadece Formula 1 izleyicileri tarafından değil, tüm sinema izleyicileri tarafından izlenmesi gerektiğini çok iyi anlatıyor:

“Film bittiğinde, Ron Dennis 10 dakika durmadan ağladı. Kendine geldiğinde de 2 saat Senna’yı anlattı.”

Recep İvedik’in izlenme rekorları kırdığı bir ülkede Senna milyonlara ulaşmayabilir, ama yüzbinlerin sevineceğini biliyoruz. Sizi de aramıza bekliyoruz.

 1. hükümdar says:

  Sinemalardaki iğrenç Türk filmleri furyasından kendine yer bulabilir mi-zor- bulsa da sadece büyükşehirlerde gösterime girer.kaç kişi izler orası da soru işareti.
  kısacası bizim gibi bi topluma bu film gelmez gelse de bi kaç şehirde oynar gider. biz de internetten izlemeye çalışırız :(

 2. Dediklerine katılıyorum. Diğer taraftan önceki senelerde Türkiye’de seyircisi azalan F1 bu sene son kez gerçekleşecek.
  İlgi gösterilmesi veya değer verilmesi gereken yerler,konular hariç herşeye ilgi gösteriliyor!!

 3. dalyanus says:

  senna geldi gelmesine de cost cutting uğruna altyazısı yok ne yazık ki. ingilizce kısımları tamam ama ispanyolca ve fransızca kısımları ne yapacağız? üstelik o kısımlarda ingilizce altyazı da yok.

Yorumlara kapımız açık