Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Gumball 3000 ve İstanbul

Bu sene Gumball start verdiğinde ben Akdeniz’i karıştırmakla meşgul olduğum için burada bahsedememiştim, şimdi hatırlatayım:

Gumball 3000 bu akşam İstanbul’da!

Dünyanın en afili şehir içi ralli organizasyonlarından biri olan Gumball 3000, Türkiye’de daha önce hep sorun yaşadı. Geçen seneydi sanırım, Bağdat Caddesi’ne binlerce Gumball meraklısı toplanmış, heyecanla beklerken, otomobillerin gümrükten giremediğini öğrenerek yıkılmışlardı. O esnada yurt dışında olduğumdan yakından şahit olmamıştım oradaki hayal kırıklığına.

Aynı hayal kırıklığının bu sene yaşanmayacağını umuyor ve biliyoruz. 25 Mayıs’ta Londra’dan başlayan 2011 Gumball 3000, Paris, Barcelona, Monaco, Venedik, Belgrad üzerinden devam ettiği rotayı İstanbul’da düzenlenecek olan partiyle tamamlayacak.

Gumball 3000 hakkında uzun uzun yazmaya gerek yok. Bilenler biliyor, bilmeyenler de dünyanın en lüks otomobilleriyle atılan bir Avrupa turu olduğunu öğrenseler kâfi.

Gumball 3000 ciddi bir yol yarışı değil. Otomobil federasyonları tarafından da tanınmıyor ve kazananlara resmi bir ödül verilmiyor. Yüksek hızlarda gerçekleşen kazalar, parçalanan, yanan lüks otomobiller, trafik polisleriyle tartışmalar, renkli partiler, yarışan ünlüler, birbirinden seksi parti kızları ve hepsinden önemlisi Ferrarilerin sönük kaldığı, Bugatti’den Koenigsegg’e kadar her türlü süper spor otomobilin katılımıyla Gumball 3000, muhteşem bir organizasyon.

Bu yılın en bomba katılımıysa ABD’de açıklanan 1.700.000 dolarlık fiyatıyla bir Aston Martin One-77. Henüz satışa çıkmayan One-77 organizasyona özel olarak katıldı.

Bu sene Gumball 3000 katılımcıları arasında Adrien Brody, Bam Margera, Jonny Knoxville, Ryan Dunn, David Hasselhoff, Hugh Hefner, Daryl Hannah, Tony Hawk, Snoop Dogg, Xzibit, Jamiroquai, Tony Hawk, Matt Hoffman, Carey Hart, Jodie Kidd, Tyson Beckford gibi isimler var. Gördüğünüz gibi sinema, televizyon, müzik, spor, podyum dünyasından her türlü isim Gumball 3000 organizasyonunda arz-ı endam ediyor.

Yarışmacılar bugün saat 20:00’de Türkiye’ye girecekler ve Taksim’deki gösterilerin ardından büyük parti Reina’da başlayacak. Taksim’deki eğlence herkese, Reina’daki parti yarışmacılara ve VIP misafirlere açık.

Gumball 3000 birkaç yıl sonra Pit Café logolu Aston Martin DBS’i de ağırlayacak inşallah. Şimdilik sadece izleyici olmaya devam.

Aşağıdaki fotoğraflar önceki Gumball 3000 organizasyonlarından:

Gumball 3000

Gumball 3000

Gumball 3000

Gumball 3000

Gumball 3000

Gumball 3000

Gumball 3000

Gumball 3000

Gumball 3000

Gumball 3000

Akşam saat 8’de Taksim’e gelmeyi unutmayın. Yollarda telef olmayıp İstanbul’a sağ salim ulaşmayı başaran otomobillerin hepsi orada olacak.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

1 Yorum

  1. Abdullah 1 Haziran 2011

    Bugün oraya yakın bir yerde Cevahir AVM’de Hangover 2’nin ön gösterimine gideceğim arkadaşımla fakat Mecdiyeköy-Taksim arası yürümeye gözüm kesmiyor ya :( İnşallah Mecdiyeköy’den geçerler.

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café