Jun 16, 2011

Yazan Kategori Genel, Spor Otomobiller | 4 Yorum

Olmuyor Borusan

Olmuyor Borusan

Aston Martin’e olan aşkımı beni tanıyan herkes bilir. Benim için jübiledir Aston Martin, günü gelip de DBS’imi aldığımda başka otomobilin peşine düşeceğimi hiç sanmam. Emekli ederim kendimi dünyadan, inzivaya çekilirim, başbaşa yaşarım DBS’imle.

Biricik aşkım, yıllarca gelmedi Türkiye’ye. Distribütörlük vermedi, alanlar kendi imkânlarıyla getirdiler, alamayanlar zaten alamadılar. ABD veya Avrupa’da yaşayanlar kiralayarak, eş dost otomobiliyle falan tadına baktılar bu cicilerin.

Sonra Borusan büyük bir iş başardı ve Aston Martin’in Türkiye distribütörü oldu. Muhteşem! Zaten böyle bir markayı Türkiye’ye ya Borusan ya da Doğuş getirebilirdi, bombayı Borusan patlattı.

Buraya kadar her şey iyi hoş. Hatta Aston Martin 10 – 12 Mayıs 2011’de düzenlediği yetkili satıcılar konferansında Borusan’a pazarlama ödülü bile vermiş.

Borusan iyidir, çok severiz. Aston Martin ise dünyada tektir, aşığız. Ama bu ödülü hiç anlamadım ben. Borusan Türkiye’de Aston Martin için ne gibi bir pazarlama veya tanıtım çalışması yaptı ki?

İş dünyası dergilerinden otomobil dergilerine kadar hepsini her ay kurcalarım, bir kez bile ne reklam, ne bir makale gördüm Aston Martin hakkında. Tamam, Aston Martin gibi bir markanın reklama ihtiyacı yoktur; kampanyaları, indirimleri anlatmaya ihtiyacı olan bir Tata yok karşımızda. Ama hiç olmazsa biraz tanıtım çalışması gerekir. Kişiye yönelik reklamlar yapıldı desem, bu markayı alacak yeterlilikte çok sayıda dostum var, onlara da herhangi bir tanıtım, bilgilendirme vs. yapılmadı.

Aston Martin’i Türkiye’ye gösteren tek reklam, Doritos’un kampanyası oldu. Yıllarca Türkiye’ye gelmeyen marka, sınırdan içeri girer girmez cips paketlerine promosyon oluverdi.

Magnum Lamborghini verdi, Bentley verdi, Doritos Aston Martin verdi, çeşitli markalar çeşitli otomobiller verdiler de, ne zaman öyle bir kampanyaya denk gelsem bu karikatür gelir aklıma. Ben karikatürdeki dallama gibi küfretmiyorum ama, alınmayın.

(Erhan Güler de şanslı adam. Biz parasını biriktirmek için yırtınıyoruz yıllardır, o cips tıkınarak kaptı Vantage’ı.)

Doritos kampanyasının dışında, hiçbir şekilde Aston Martin ismini duymadım ben Türk medyasında.

Aston Martin’in Türkçe web sitesi bile yok.

Hepsini geçelim, Borusan’ın sitesinde Aston Martin hakkında bir satırcık bilgi yok.

Bu durumda Aston Martin neyi gördü de Borusan’a pazarlama ödülü verdi, çok merak ediyorum.

Aston Martin bir ödül, teşvik verdiyse boşuna vermemiştir, Borusan’ın illa ki bu ödülü hak edecek bir çalışması olmuştur. Ancak ne olursa olsun, Borusan hem kendi sitesine Aston Martin markasını eklemeli, hem de Aston Martin için özel bir site açmalıdır.

Yahu ben tek başıma Borusan’dan çok reklamını yaptım Aston Martin’in. Hatta iki kişiyi ikna ettim bile. (Bakmayın öyle Los Angeles’da bile Aston Martin sattırmışlığım var benim.)

Kendime alamasam da alabilecek adamları çok fena ikna ederim bu markaya. Borusan Aston Martin için marketing çalışmalarında Akay’dan fazlasını yapmalı bence.

Eh, Borusan Aston Martin’e sadece ticari meta olarak bakıyor, ben Adriana Lima’ya da Aston Martin DBS’e de aynı gözle bakıyorum. Böyle bir fark var aramızda ama bir markayı satmak için de herkesten çok sevmek lazım. Borusan Aston Martin’e hak ettiği değeri vermelidir artık.

Aston Martin asıl ödülü bana vermeli. Cygnet bile kabulümüzdür.

 1. Türkiye’de yeteri kadar alıcısı da yok, gerek yok bence de :)

 2. Merhaba,

  Aston Martin yetkili satıcısı Borusan Otomotiv olup sitesinde aramıza yeni katılan bu markamız yer almaktadır.

  http://www.borusanotomotiv.com

  Saygılarımla,
  Gürkan Erol

 3. Selamlar Gürkan Bey,

  Biraz utandım ben şimdi burada:) Borusan Otomotiv resmi sitesini borusanoto.com.tr olarak biliyordum ve Google’da da Aston Martin Türkiye gibi keywordlerle arama yapınca denk gelemedim sitenize.

  Evet, şimdi gördüğüm kadarıyla Borusan Otomotiv’in sitesinde Aston Martin hakkında epey bilgi var. Fakat Aston Martin’in ayrıca bir web sitesine de ihtiyacı yok mu sizce?

  Bu arada işi başkasına bırakmayıp, siteye bizzat gelerek bilgi verdiğiniz için de teşekkür ederim.

 4. borusan otomotiv aston martin satışını durdurdu gerçekten. yazınız için teşekkürler…

Yorumlara kapımız açık