Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Sen neymişsin be Barbie

Barbie, bir oyuncak bebekten çok daha fazlasını ifade eden bir marka. Bir neslin çocukluğunu etkiledi, etkilemeye devam ediyor. Bugünün genç kadınlarının güzellik ve moda tutkusunda Barbie’nin büyük payı vardır.

Küçükken biz oyuncak arabalarımızla oynardık, kızlar Barbie bebeklerini süslerlerdi. O nesil büyüdüğünde erkekler oyuncak arabaları gerçeğe dönüştürme peşine düştüler, kızlar da Barbie’nin kendisi olmaya yönlendiler.

Tabi ki Barbie’leriyle büyüyen kızlar gerçek Barbie’lere dönüştüklerinde arabalardan uzak kalmaları kolay değildi. Geç de olsa tanıştılar otomobillerle, büyük çoğunluğu da kullandıkları otomobilin tüm özelliklerini bir kenara bırakıp görünüşünü önemsediler.

Kadınların bir çoğu için otomobiller “ayağımı yerden kessin ama görüntüsü de güzel olsun”dan fazlasını ifade etmiyor. Bunu bilen otomobil firmaları da kadınlara yönelik çalışmalarına sürekli yenilerini ekliyorlar.

Bu çalışmalardan biri, Barbie markasının kadınların kalbindeki yerinin farkında olan otomobil firmalarının Barbie temalı modelleri. Bugüne kadar üç otomobil markası Barbie için lisanslı üretim yapmaya soyundu, biri fazlasıyla sıradan olurken iki tanesi Barbie’lerini unutamayan kadınların wishlist’lerine üst sıralardan girmeyi başardı.

Bu işe ilk soyunan firma, 2006 yılında Nissan Micra C+C modeliyle Nissan oldu. Meme kanserine dikkat çekmek için tasarlanan Micra’dan sadece 275 adet üretildi. Tek özelliği Barbie lisansıyla ve pembe renkte üretilmesi. Fakat İngiltere’de bir modeli var ki, gerçekten Barbie tutkunu kadınlar için koleksiyon değerinde. BAR8IE plakasıyla bu Micra, tüm Barbie Edition Micra’lardan daha önemli bir konumda.

Barbie Edition Micra’nın fiyatı İngiltere’de 14.750 £ iken, newreg.com’un sahibi plaka ustası Steve Jackson, BAR8IE plakalı Barbie Edition Micra için 36.250 £ ödedi.

Sahibi şimdilik otomobili satışa çıkarmasa da bu Micra’nın kısa süre içinde açık artırmalarda zırt pırt boy göstereceğine eminim.

Nissan Micra Barbie Edition’ın ardından, Barbie’nin 50. yılı olan 2009’da Fiat ve Volkswagen peş peşe Barbie modellerini tanıttılar.

Pencere altları, anten, tampon ve jantlardaki kristallere dikkat.

Pembeli siyahlı iç döşeme hem şirin hem şık duruyor. Direksiyon, vites topuzu ve döşemelerdeki kristaller genç kadınların gözünü okşuyor.

Bej tavan, pembe ve bej karışımı koltuklar iri yarı insanlar için pek bir şey ifade etmese de 30’lu yaşlarını süren 34 beden Barbie’ler için ideal.

Fiat, yukarıda da gördüğünüz gibi Fiat 500 Barbie Edition ile yaptı hamlesini. Fakat Nissan gibi sadece otomobili pembeye boyamakla kalmadı. Pembeli siyahlı iç döşemeler, LED’lerle çevrili makyaj aynaları, jantlardan antenlere kadar her yere serpiştirilmiş kristaller ve pembe örtüsüyle gerçek bir Barbie otomobili oldu Fiat 500.

Volkswagen, Barbie için üstü açık bir Beetle kullandı. Barbie logolarıyla süslü bej & pembe deri koltuklar ve bej tente gayet şık görünüyor.

Öndeki göstergelerin turboyla falan alakası yok, Barbie fotoğrafları var içinde. Parlak taşlarla süslü kapı kolları ve döşemeler, makyaj malzemeleri için kolay ulaşılabilir ceplerle Barbie Beetle kadınlar için kullanışlı olmuş.

Pembeyi motora kadar sokan Volkswagen’ın ardından Shell de pembe motor yağı çıkarırsa şaşmam.

Fiat’ın ardından Volkswagen da üzeri açık bir New Beetle ile kutladı Barbie’nin 50. yaşını. ABD’li tasarımcıların elinden çıkan VW Beetle Barbie Edition, pembe boyası, bej deri koltukları, parlak taşlarla süslü makyaj aynaları, Barbie’nin rujunun rengindeki iç döşemeleri ve diğer detaylarıyla gerçek bir Barbie otomobili oldu.

Fiat 500 ve Volkswagen Beetle’ın çalışmalarına bakınca Nissan Micra fazlasıyla sönük kalıyor.

Bakalım Barbie’nin sonraki yaşlarında başka sevimli modeller de Barbie’liğe soyunacaklar mı…

Gerçi markaların bir şeyler yapmasını beklemeden kendi otomobilini pembeye kaplatan, içindeki Barbie’yi sergilemeye çalışan kadınlar da yok değil.

Onlara da daha sonra bakarız.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café