Dec 29, 2011

Yazan Kategori Genel, Motorsporları, Ralli | 9 Yorum

Olmadı be Burcu

Olmadı be Burcu

Uuh! Çok iyi de oldu çok güzel iyi oldu tamam mı.

Şimdi meselam türban olayını çok karıştırdılar. Haa aralarında bi’ fark kaldı, o farkınan çok gozel oldu.

Meselam herkesin hayatına kimse karışamaz. Ha nasıl karışamaz? Ben bu şekil giyinirim, bu bayan şu şekil giyinir, şu şekil giyinir.

Haa hiç kimse kimseye karışmaya bi’ hakkı yok. Özgürlük bidir.

Haa başörtü gurban olduğum yarasulallah’dan gelebilir, amma lakin ki öyle değildir.

Eyyorlamam bu kadar. Ayde ayrlı işler.

Borusan’ın dün yaşadığı türban krizi, bir videoyla ünlenen isimsiz düşünür arkadaşın açıklamalarından pek farklı değil. Kimin ne dediği belli değil, lakin ki öyle değil.

Burcu Çetinkaya başarısı kendinden menkul bir ralli pilotu. Türkiye’nin en güzel ralli pilotu olduğu da söylenir ki zaten Türkiye’nin tüm bayan ralli pilotları güzellik sıralamasında ilk üçe girerler. İki tane olunca ilk üçe girmek sıkıntı olmuyor haliyle.

Burcu’nun güzelliği zerre umurumda değil, benim için önemli olan onun rallideki başarısı. Güzel de olsa çirkin de olsa, türbanlı da olsa ateist de olsa Burcu Çetinkaya yarıştığı müddetçe önemlidir benim gözümde.

Öyle zaferler kazanan bir pilot olmasa da ralli dünyasında bir kadın olarak mücadele etmesi takdire şayan bir başarı. PR konusunda da gayet yeterli sayılabilir, medyada esamisi okunmayan bir motorsporları disiplinini haber yaptırabiliyorsa ben bunu başarı sayarım. Kendi ismini kullanarak reklam yapması hem ona hem ralliye yarıyor. Ken Block da, Kimi Raikkönen de rallide zaferler kazanan pilotlar değiller, ama şahsi takipçileri sayesinde sporun reklamına ciddi katkıları oluyor. Burcu da Türkiye için benzer bir pozisyonda.

Televizyon izleyen biri değilim, yaptığı televizyon programı hakkında hiç bilgim yok. Nasıl bir sunucudur, konukları kimlerdir, ne konuşurlar bilmem.

Borusan Otomotiv ise BMW, Range Rover, MINI ve hayatımın aşkı Aston Martin’in Türkiye distribütörü olarak kalitesi, gücü ortada olan bir firma. PR konusunda ne kadar dikkatli ve başarılı olduklarını hepimiz biliyoruz.

Fakat dün Yeni Şafak’ta çıkan bir haber, hem Burcu Çetinkaya’ya, hem de Borusan’a olan bakışımı gözden geçirmeme neden oldu.

Habere göre Borusan Burcu Çetinkaya ile sponsorluk anlaşması imzalamış ve bir yıl boyunca kullanması için iki tane MINI vermiş. Burcu Çetinkaya da bu araçları türbanlı bir arkadaşıyla test edince Borusan ile araları açılmış. “Türbanlı bir kadının araç testi yapması imajımızı zedeledi” diyen Borusan, Burcu Çetinkaya ile yaptığı sponsorluk anlaşmasını iptal etmiş.

Haberi ilk okuduğumda çok şaşırdım. Burcu Çetinkaya’yı tanıdığım kadarıyla inançlı bir kadın olduğunu biliyorum. Kimseyi başı açık – kapalı diye yargılamadığını, objektif baktığını da biliyorum.

Fakat haberi okuduktan sonra “kimmiş aracı beraber test ettikleri türbanlı arkadaşı” diyerek biraz araştırınca, haber spotunda “türbanlı arkadaş” olarak anılan kişinin, Burcu’nun televizyondaki program partneri Merve Sena Kılıç olduğunu gördüm. Yani sürpriz bir isim değil, “teste gidiyosan ben de geleyim hihi” diyen biri de değil.

Yani Borusan Burcu’ya otomobil verirken o otomobile Merve’nin de bineceğini biliyordu. Bilmese de, Merve teste yumurtadan çıkıp gelse bile, BMW, MINI ve Range Rover gibi sınıflarının en popüler markalarının distribütörü olan Borusan’ın, bu şekilde davranma, müşteri seçme gibi bir lüksü yok. Hele ki günümüz Türkiyesinde herhangi bir firmanın kalkıp “şunlar benim malımı almasın” diye herhangi bir kesimi düşman edinme lüksü hiç yok. Kimi dışladığın önemli değil, batarsın. Ticaretin dini, milliyeti olmaz.

Bununla birlikte, Peugeot adına yarışan bir ralli pilotuna rakip firmanın nasıl sponsor olduğunu da ayrıca merak ettim.

Ardından birkaç telefon görüşmesiyle kazın ayağının böyle olmadığını öğrendim.

1. Borusan Otomotiv, Burcu ile zaten sponsorluk anlaşması yapmamış. Daha önce bir görüşme olmuş ama anlaşma imzalanmamış.

2. Merve Sena Kılıç ile Borusan’ın herhangi bir sorunu yok. 2011 içinde test etmesi için zaten 5 farklı araç vermişler kendisine. O zamanlar türbanlı olduğunu bilmiyorlardı da, yeni mi öğrendiler?

Fakat şu var ki, Yeni Şafak’ın telefonla aradığı MINI marka müdürü Hakan Bayülgen, Burcu’dan daha büyük bir pot kırmış. Telefonda artık nasıl yönlendirdilerse hem olayı doğrulamış, hem de “tavrımız başörtüsüyle ilgili değil. Siyasi amblem olsaydı yine uyarı yapardık,” şeklinde talihsiz bir cümle kullanmış.

İşte bu hiç olmadı.

Borusan Otomotiv hemen açıklama yapıp Hakan Bayülgen’in söylediklerinin hiçbir şekilde kurum olarak Borusan Grubu’nun yaklaşımını yansıtmadığını söylese de, MINI marka müdürünün bu şekilde bir ifade kullanması hiç hoş olmadı. Özellikle Yeni Şafak gibi açık arayan bir gazeteye yapılması daha ciddi bir hataydı.

Ancak bu olayda beni gerçekten şaşırtan ve üzen ise, ortada bir sponsorluk olmamasına, Borusan’ın Merve Sena Kılıç’ın türbanıyla ilgilenmemesine rağmen bir mağduriyet hikâyesi yazılması oldu.

Üstelik sadece Yeni Şafak’ta çıkan bu haberin başka gazetelere de servis edildiğini, ama yayına çıkamadığını öğrenince daha da üzüldüm. Burcu Çetinkaya gibi bir ralli pilotunun ortada hiçbir şey yokken, kişisel reklam peşinde koşar gibi böyle bir işe bulaşması hiç hoş olmayan bir davranıştı.

Maksadı neydi bilmiyorum. Borusan’ı bu şekilde kötüleyerek sağ kesimin yüksek bütçeli firmalarına mı göz kırpmak istedi, hükümete mi selam verdi, başka bir düşüncesi mi vardı, onu da bilemem.

Borusan biraz yavaş kalsaydı veya haberi sadece Yeni Şafak yerine birkaç gazete daha yayınlasaydı firma çok büyük töhmet altında kalacaktı.

Borusan’ın zamanında gelen açıklamasına rağmen şimdi bile sosyal medyada olayın aslını bilmeden Borusan’a çamur atanlar var. Arabasını satacağını iddia edenden, asla BMW almayacağına yemin edenine kadar her tür mesaj dolaşıyor sosyal medyada. Üstelik Borusan’ın hiçbir hatası olmamasına rağmen. Borusan’a belki milyonlarca liraya mal olacaktır bu olay ve muhtemelen Almanya’ya da ulaşmıştır.

Burcu Çetinkaya bu harekete eğer sağ kesimden sponsor gelmesi ümidiyle giriştiyse, kariyerinin en büyük hatasını yapmıştır diyebilirim. O sermayeden motorsporlarına sponsor çıkacak olsa Kenan Sofuoğlu bulurdu bugüne kadar.

Dağınık bir yazı oldu, farkındayım. Ama gerçekten beni üzen bir konu oldu bu. Sevmediğim biri olsa umurumda olmazdı da, sevdiğim bir pilotun böyle bir tartışma çıkarması şaşırttı ve üzdü beni.

Hem Borusan’ın, hem Burcu Çetinkaya’nın imajı ciddi şekilde sarsıldı. Halk Borusan’ın açıklamasını duymasa bile olayı bir süre sonra unutur ama otomotiv dünyası Burcu Çetinkaya’nın bu girişimini kolay kolay unutmaz.

Fitne hoş bir şey değil.

4 saat sonra gelen ekleme: Borusan İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ek bir kamuoyu açıklaması yapmış. Bu açıklamaya göre Otomobil Sevdası adlı programa Borusan’dan bugüne kadar beş farklı test aracı gitmiş ve bunlardan iki tanesi Merve Sena Kılıç’a şahsen teslim edilmiş. Yani görünüşe göre türban ile ilgili bir sıkıntı yok.

Burcu Hanım dün Twitter’da yazdıklarını sildiği ve bugün de bu konudan hiç bahsetmediği için onun kanadından gelen bir bilgi yok. Türkiye’ye döndüğünde bir açıklama yapar diye düşünüyorum, o zaman ben de burayı güncellerim.

 1. Sonunda gerçekleri açıkça ortaya koyan objektif bir yazı yazdığınız için sizi tebrik ediyorum. Türk halkı neyin ne olduğundan habersiz.

 2. Emre Esen says:

  Türkiye’nin en güzel ralli pilotu olduğu da söylenir ki zaten Türkiye’nin tüm bayan ralli pilotları güzellik sıralamasında ilk üçe girerler. İki tane olunca ilk üçe girmek sıkıntı olmuyor haliyle.

  Türkiyede bayan ralli pilotu 2 tane değildir, araştırıp yazın. Ayrıca sevgili Burcu Çetinkaya ile de konuştunuzmu? Olayda adı geçen herkezi dinleseymişsiniz keşke.

 3. @Erhan, teşekkürler.

  @Emre Esen, biliyorum ikiden fazla olduğunu. Biraz mübalağa yaptım diye celallenmeyin hemen.

  Olayda adı geçen herkesin açıklamalarını okudum. Adı geçmeyen ama olayın içinde olanlarla da telefonda konuştum. Hatta bugün işin gücün arasında Burcu & Borusan tartışmalarından gına geldi artık.

  Sevgili Burcu Çetinkaya ile de konuşmak isterim ama dün attığı tweetleri bile silmiş, Facebook mesajıma da yanıt alamayınca ne yapsaydım?

  Olay yazdığımdan farklıysa buyrun doğrusunu anlatın. Benim amacım Burcu Çetinkaya’ya düşmanlık veya Borusan’a dalkavukluk etmek değil. Doğruları söylemek veya söylenmesine vesile olmak.

  Buyrun, ne gibi bir yanlışım varmış?

 4. Gayet güzel bir yazı olmuş…

 5. Hüsnü Ege Altun says:

  bu yazıdan anladığım kadarıyla bayanlar araba kullanamaz. bakınız kullanabilmeyi becerebilmek için ayrı bir pistte yarışıyormuş. Ha iyi yarışıyormuş o ayrı mesele. ama yinede kullanamıyor işte.

 6. “Buyrun, ne gibi bir yanlışım varmış?” sorusuyla ilgili, “yanlış” değilse de gözden kaçtığını düşündüğüm bir nokta olarak -ve hariçten gazel okuyarak- şunu belirtebilirim:

  özetle, “ortada bir anlaşma olmadığı için anlaşmanın iptali de söz konusu olamaz” diyorsunuz.. zaten borusan otomotiv’in açıklaması da aynı minvalde..

  yalnız hakan bayülgen tarafından gönderildiği ve kendisi tarafından da doğrulandığı iddia edilen bir teklif var: “2012 sezonu için size sunabileceğim paket şu şekilde: Yarış sponsorluğu 100.000 avro, 2 adet MINI Countryman ALL4 aracın 1 senelik kullanım hakkı. Bu şartlara göre yorumlarınızı bekliyorum”
  Bu teklifi ve teklif üzerine prensipte anlaşılmasını nasıl değerlendirecğiz? yine bayülgen’in “Biz gerçekten de 2012 bütçesinin kısıtlanması nedeniyle bu anlaşmadan vazgeçtik.” ifadesi var..

  bana, bayülgen konumundaki birinin, borusan otomotiv’den olumlu görüş almadan yukarıda alıntılandığı gibi bir teklifi burcu çetinkaya’ya sunmuş olacağı fikri gerçekçi gelmiyor.. dolayısıyla ortada hala yanıtlanmayı bekleyen sorular var.. problem bütçeyse o teklifi nasıl sunabildiniz? teklif o haliyle sunulabiliyorsa sonradan yaptığınız açıklama dayanağını yitirmiyor mu?

  tabi ben de tüm bunları medyadan takip ettiğim kadarıyla değerlendirebiliyorum..

 7. Hüsnü Ege Altun says:

  Husnu, yazdıklarının konuyla ne alakası var,

  git annene sor hala imkanı varsa seni aldırsın…

 8. Geyikçiler says:

  müthiş analiz etmişsiniz. geyikciler.com sitesi olarak sizi tebrik ederiz. ödül almanızıda ayrıca kutlamak isteriz.

 9. WeaponX says:

  Burcu Çetinkaya başarılı olabilir, ama tavrı tarzı, ağzında cikletli konuşmaları çok sinir. Bu arada giyim zevki bir facia.

Yorumlara kapımız açık