Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Senna’nın başarısının sırrı

Ayrton Senna’nın neden bu kadar azimli ve başarılı bir adam olduğunu biliyor musunuz? Ben bildiğimi sanıyordum ama asıl nedenini yeni öğrendim.

Dün gece Eddie Jordan anlattı nedenini. Hatta James Allen ve Mike Gascoyne bile bilmiyordu, birlikte Eddie’den öğrendik.

Dördümüz Eddie Jordan’ın evinde oturuyoruz. Çok geniş, duvarları lambri kaplı, eski tarz bir salondayız. Eddie’nin ev dekorasyonu konusunda pek zevkli bir adam olmadığını o salonda otururken anladım. 1930’ların havasını taşıyan harika bir salona şu köşeli, modern tasarımlı koltuklardan yerleştirmiş. O koltuklar güzel, salon da güzel ama ikisi bir arada olmamış.

Biz de elimizde purolarımızla rahat koltuklara yayılmışız, geçmişten bugüne Formula 1’in nasıl değiştiğini, eski pilotlarla yenilerin farkını falan konuşuyoruz. Formula 1’in eskisinden renkli olduğu ama eskisi kadar zevkli olmadığı konusunda hepimiz hemfikiriz.

Senna gibi adamlar gelmiyor, gelmeyecek falan diyoruz, günlük olağan muhabbetler işte. O esnada Eddie hiçbirimizin bilmediği bir şey söylüyor Senna hakkında.

– Senna, kariyerine başladığı yıllarda bu kadar azimli bir adam değildi. O’nun hayatını değiştiren Japonya oldu, diyor.

Biz Senna’nın kariyerinin başında Japonya’da ne işi olduğunu düşünürken Eddie purosundan bir nefes çekip devam ediyor:

– Senna Japonya’ya gittiğinde dünyadan habersiz bir gençti. Yarışıyordu, hevesliydi ama potansiyelinin farkında değildi. Japonya’da ona bir kitap hediye ettiler: Alton Rich. Kişisel gelişim kitapları gibi içsel yolculuk, insanın kendiyle barışık olması, bir kişinin inanırsa dünyayı değiştirebileceği gibi şeyler anlatan bir kitaptı. Senna o kitabı okuyana kadar yarış kazanacağını bile bilmiyordu. Okuduktan sonra bırak şampiyonu, bir efsane olacağına inandı.

İnanmak başarmanın yarısıdır derler, Senna efsane olacağına inanınca hayata bakışı değişti. Çaylak bir sürücüyken bile bir efsane gibi davranmaya başladı. Ve başardı. Ölmese bu kadar büyük bir efsane olamazdı diyorlar. Senna ölmese de efsane olurdu, çünkü buna inanıyordu.

– Sen bunları nereden biliyorsun ki?

– O kitabı verdiklerinde ben de yanındaydım.

Daha konuşacaktık, Senna hakkında çok şeyler öğrenecektik ama alt kattaki manyak komşularımın kavga gürültüsü yüzünden sabahın 7’sinde uyanarak sohbeti yarıda kesmek zorunda kaldım.

Daha büyük bir yorgan almam lazım.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

1 Yorum

  1. Ömer 14 Temmuz 2012

    Çocukluğumdan beri neredeyse tüm otomobil sporlarını deli gibi takip etmeye çalıştım. WRC’de izledim Moto GP’de. F1’i de takip etmeye çalıştım çok yakından olmasa da fakat Senna’nın efsane bir adam oluşunu ve neden efsane olduğunu daha doğrusu böyle bir adamı farkedememenin pişmanlığını Senna’nın hayatını anlatan filmi izlediğimde anlamıştım. Yazıya ek olarak Senna hakkında biraz daha bilgi edinmek için belgesel tadındaki bu filmi tavsiye etmek istiyorum… http://www.imdb.com/title/tt1424432/

    Sevgilerle…

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café