Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Bentley EXP 9 F

Dağa taşa tırmanmak için yola çıkıp niga’ların elinde sivilleşen ve sonunda hepten salon erkeğine dönen SUV dünyası, lüks otomobil üreticilerinin de pek sevdiği bir ortam haline geldi artık. Önceleri pek girmek istemediler ama lüks otomobil sahipleri garajlarına birer birer SUV çekmeye başlayınca üreticiler de pazar kaybetmeye başladıklarının farkına vardılar.

Aston Martin, Maserati, Lamborghini derken sunumu Cenevre’de yapılan Bentley EXP 9 F ile Bentley de kervana katıldı.

Bentley, otomotivde İngiliz asaletinin önemli bir temsilcisi oldu her zaman. Çizgisini hiç bozmadı, Jaguar gibi yoldan çıkmadı. Cesur bir adım olan EXP 9 F de Bentley’in geleneksel çizgilerini fütüristik hatlarla birleştiren şık ve iddialı bir SUV oldu.

Bentley ailesinin bu en yeni ve en cüsseli ferdinin dış görünümü çok tartışıldı. Hatta tartışmalar o kadar ileri gitti ki iki gün önce Bentley’den “üretime geçmeden önce makyajlanacağı” haberi geldi. Neresini ne kadar değiştirirler bilmiyorum ama bence bu iddialı tasarımı hiç bozmasalar daha iyi olur.

Aracın önden görünüşüne bakınca Bentley’in çizgilerinin birazcık kalabalıklaştığını görüyoruz sadece. Farlar, ön ızgara, tamponlar gayet yerinde. LED farların görünümüyse göz alışkanlığını bozan, bu tasarımlara artık alışsak iyi olur derim. Hem öndeki kalabalık türbin temasını destekleyen 23″ jantlar da gayet başarılı olmuşlar.

Arka görüntüyse tek kelimeyle muhteşem olmuş. O şık stopların altında lüfer gibi yatan tampona entegre egzozlar üretime geçebilir umarım.

Özellikle arkadan bakıldığında duruşu biraz Range Rover’ı anımsattı bana. Köşeli hatlar, arka camın duruşu falan Range Rover Sport hissi veriyor. Fakat stoplar, egzozlar, şişkin tamponlar Bentley’i Range Rover’dan daha şık kılıyor. Alt kısmı boydan boya geçen mat panel de gayet iyi toparlamış aracın görünüşünü.

Dış görünümde geleneksel ve modern çizgileri gayet yerinde harmanlayan EXP 9 F, iç mekânda da aynı başarıyı göstermiş. Pırıl pırıl masif ahşaptan ön ve yan paneller, metal kaplamalar ve deri döşemeler Bentley’in şıklığını vurgularken, geleneksel yuvarlak hava kanalları ve analog ekranlar geçmişi, dokunmatik ekranın da yer aldığı orta konsol geleceği yaşatıyor.

Arkadaki buzdolabı, PC ve iPad portları gibi gerekli detayların yanı sıra, bagajdaki piknik çanta ve malzemeleri de her zaman her yerde mangala hazır Kartal sürücüsünden ziyade, 5 çayı seremonisinden eksik kalmak istemeyen İngiliz kültürüne hizmet ediyor.

600 hp güç, 800 Nm tork üreten 6 lt W12 Continental motoruyla ve 8 ileri otomatik şanzımanla yürümesi planlanan Bentley EXP 9 F’in hybrid modelinin de kısa sürede piyasaya çıkacağı söyleniyor.

Bence bu araçta değiştirilmesi gereken tek şey, ismidir. Ne motora ne de tasarıma laf yok. Fotoğraflar aşağıda, tasarım kusursuz…

Bentley EXP 9 F

Bentley EXP 9 F

Bentley EXP 9 F

Bentley EXP 9 F

Bentley EXP 9 F

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

6 Yorum

 1. Nazmi Y. 19 Mart 2012

  Ek Bilgi; Cenevre’deki fuarda Bentley’den yetkili bir isim bu sene önümüzdeki fuarlarda bir kaç makyajlı modelini daha göstereceklerini söylemiş bu suv’un. İlk çalışmaları olduğundan sanırım önce piyasayı yoklayacaklar.

  Ben şahsen ilk gördüğümde şaşı bakıp şaşırdım bu tasarıma ama zamanla alıştım, sonra ben de biraz land rover, biraz audi q7 çizgileri gördüm yan ve arka tarafında… İç tasarımı ayrıca çok hoş.

 2. Akay 19 Mart 2012 — Post Author

  Bu haline makyaj gereksiz bence. Tabi yeni seçenekleri de görmeye hayır demeyiz.

  Audi Q7’yi pek anımsatmadı bana ama özellikle arkadan bakınca Range Rover esintisi var. Bence çok başarılı bu araç.

 3. napalmhonour 19 Mart 2012

  Aah ah Akay kardeş ahh! Artık SUV ya da “Jeep” kavramının içi hepten boşaltıldı, baksana şimdilerde her üreticinin bir tane ya da fazladan SUV (ya da “Crossover” olarak tabir edilen “Arazi aracı hormonlu binek araba”) modeli var…Ne ararsan var artık; coupe görünümlüsü var, kompakt modeli var, hatta küçük modelleri bile var.
  SUV ve onun türevlerenin artmasındaki en önemli neden; Aşağılık komplesine sahip kişilerin egolarını tatmin etmek ve başkalarına büyüklük taslamak…Baksana artık şehirde onlardan fazlasıyla var ve fazladan yer kaplıyorlar.

 4. Akay 19 Mart 2012 — Post Author

  Ben de tam onu yazacaktım bugün. Lüks otomobil markalarının SUV merakı çok dikkat çekiyor bir süredir. Aslına bakarsan şu orta üst markaların crossover ve compact modellere kaymasının nedenlerinden biri de lüks dendiğinde ilk akla gelen firmaların SUV pazarına girmesi. Babalar girince onlar daha ufak modellere yöneldiler.

  Çevrecilik maskesi ve daha uygun fiyatlarla daha çok müşteriye ulaşma düşüncesi de önemli bir etken tabi.

  Nasıl bir merakmış, nasıl bir açlıkmış bu insanlardaki, varını yoğunu satıp “cipe” yatırır oldu millet. Markasına modeline falan dikkat eden de yok ha, yeter ki büyük olsun. Adam Dacia Duster almış, arkadaşıyla konuşuyor, “işte bende de bi cip var ya” falan…

  Maksat konforsa, o konfordan kat kat fazlasını sağlayacak onlarca otomobil var.

  Fakat maksat sadece gösteriş.

 5. Abdullah 30 Mart 2012

  Tasarım önden tamam ama bana da arkadan Q7’yi anımsattı (bkz. c sütunu). Ama iç mekanına bayıldım ciddi bir işçilik var ortada.

  Cip çıkarmasını diğer firmalara göre daha normal karşıladım Bentley’in. Daha öncede Brunei Sultanı için “dominator” adında 6 adet olmak üzere cip yapmıştı Bentley. Paranın açamayacağı kapı yoktur vesselam.

 6. Canberk 1 Haziran 2012

  Aracın dış kısımları “vw toureg”in photoshoplanmış hali gibi geldi bana, range rover’a benzeyen arkası ise mutlaka değişmeli; onun dışında gayet güzel, iç aksamı ise her zamanki bentley kalitesinde…

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café