Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Gibisi yok, gerçeği var

Get Shorty’de Chili Palmer (John Travolta) Los Angeles’a gittiğinde bir Cadillac ister. Yağmurun altında otobüsle aracını almaya gittiğinde ıslak köpek gibi bekleyen bir Oldsmobile Silhouette görür. “Ben Cadillac istemiştim” dediğinde “bu minivanların Cadillac’ı” yanıtını alır.

Be Cool’a geçeriz, Chili’nin Cadillac’ı suikaste kurban gider. Sigortadan yeni araç ister, çirkinler çirkini bir hybrid Honda gelir. Ben Cadillac istemiştim dediğinde “bu hybridlerin Cadillac’ı” derler.

(Burada bir parantez açayım. Filmin devamında Martin, Chili’nin otomobiliyle dalga geçmek ister ve sorar:

– Hey Chili, araban bu mu?
– Evet, hybridlerin Cadillac’ı.
– Senin gibi bir adam için biraz ufak sayılmaz mı?
– Çevre için küçük bir vergi diyelim.
– Hızı nasıl peki?
– Martin, eğer önemli biriysen insanlar seni bekler.

Bu diyalog sürat olayını biraz düşünmeme neden oldu diyebilirim.)

Eskiden her sınıfın bir simge markası vardı ve bu tarz örnekler çok iddialı kaçmıyordu. Fakat artık pazar o kadar değişti ki, herkes her şeyi üretir oldu. Cadillac gibi minivanlar, Mercedes gibi ticari taksiler, BMW gibi SUV’ler geçmişte kaldı. Artık gibiye ihtiyaç yok, gerçekler var.

Lüks SUV anlayışının bu kadar yaygınlaşmasının en büyük müsebbiplerinden biri yow niga kardeşlerimiz olsa da, bu durum hem otomobil üreticilerinin hem de tüketicilerin işine yaradı. SUV segmenti 4×4 arazi taşıtı olmaktan çıkıp lüksün simgelerinden biri haline gelince, önce tereddüt yaşayan lüks otomobil üreticileri geç kalmadan verdiler kararlarını.

Diğer segmentlerde olduğu gibi SUV segmentinde de ciddi bir savaş var. Yeni müşteriler arayan üreticiler, SUV segmentinin potansiyelini gördükçe birer birer içine atlamaktan kaçınmıyorlar.

Dağda tepede komando taşıyan Hummer sivilleşip de kulüpten restorana şık insanlar taşıyan bir marka olunca Porsche Cayenne, Audi Q7, BMW X5 gibi modeller, SUV pazarındaki Amerikan tekelini bir anda kırıverdiler.

Aston Martin Lagonda, Maserati Kubang derken şimdi de Bentley EXP 9 F çıktı karşımıza.

SUV segmenti o kadar tuttu ki, SUV üreten markaların hepsi compact veya crossover modellere de giriştiler. BMW X3 ile küçülüp X1 ile cebe girdi, Audi Q5 ile küçülüp Q3 ile şirinleşti. Porsche bile sadece Cayenne ile devam etmek yerine Macan ile Q5 ve X3’e rakip olmaya karar verdi.

Hatta “SUV’nin Cadillac’ı” Range Rover, Evoque ile compact SUV pazarına saldırıyor.

Peki herkes SUV pastasından payını almaya çalışırken Ferrari ne düşünüyor?

Fiat CEO’su Sergio Marchionne’nin düşünceleri net: “Ferrari, Bentley ve Porsche ile oynamaz, onun dünyası daha yukarıda. Ferrari safkan spor otomobil üretir ve hep öyle kalacaktır. Fiat, lüks SUV sınıfına sadece Maserati ile girecek. Ferrari, dört kapılı otomobil üreterek Aston Martin Rapide’e de rakip olmayacak. 2011’de 6.573 Ferrari sattık ve yılda 10.000’den fazla satmak istemiyoruz. Ekonomik olarak iyi görünse de çok fazla satılması Ferrari’nin marka imajına zarar verir. Çok satan lüks otomobil konusunda Maserati’ye ağırlık veriyoruz. Bentley ve Porsche ile aynı DNA’ya sahip olan markamıza büyük yatırımlar yaptık. 2011’de 5.675 Maserati satıldı ve Maserati’yi istikrarlı bir şekilde büyüterek yılda 50.000 otomobil satan bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz.”

Brr… Aston Martin’e sert vurmuş ihtiyar. Gerçi Aston Martin de hiçbir zaman safkan spor ürettiğini söylemedi, Ferrari’yi rakip saymadı kendine. “Power, beauty, soul” der Aston Martin, Ferrari ise power peşinde koşar. Ve dahi Maserati’nin satışı 10 kat arttırma hedefleri gerçekse, yakın gelecekte Maserati Kubang’in yanına çeşitli uygun fiyatlı modeller de eklenebilir.

Kısacası, Ferrari’den SUV girişimi yok.

Geçmişte SUV tecrübeleri yaşayan Lamborghini ise Ferrari kadar kibirli değil. Hem dört kapılı modelde, hem de SUV’de çalışmaları olan Lamborghini, SUV modelini Pekin Fuarı’nda görücüye çıkaracak.

Lamborghini tasarımını da görünce ortaya çıkan şu; lüks spor otomobil üreticileri, SUV işinde beklenen tasarımları ortaya koyamıyorlar.

Aston Martin Lagonda, Maserati Kubang, Bentley EXP 9 F, Lamborghini’nin isimsiz SUV’si… Hepsi iddialı ancak eksik tasarımlar. Belki de bu markaların klasikleşmiş, kendine has hatlarını spor otomobillerde görmeye alıştığımızdan bu hatları bir SUV’de görmek bize saçma geliyor olabilir.

Gerçi lüks üreticilerin SUV modelleri çoğaldıkça tasarımlar daha iyi oturacaktır. Geleneksel çizgilerini ilk modellerinde oturttuklarında ileride çok daha güzel modeller çıkacak ortaya. Fakat şu anda, kat etmeleri gereken uzun bir yol var önlerinde.

Eskiden SUV sevmezdim. Hâlâ sevmem ama eskisi kadar karşı değilim. Sanırım bu biraz da yaşla ilgili bir durum. İnsanın yaşı ilerledikçe daha yüksek, görüş açısı daha geniş otomobillere ilgisi artıyor. Belli mi olur, belki 8 – 10 sene sonra SUV almayı bile düşünebilirim.

Aston Martin – Maserati – Bentley – Lamborghini dörtlüsünde favorim, Aston Martin’e olan tüm aşkıma rağmen Bentley oldu. SUV pazar yarışı aynı gazla devam eder de Maybach “ben de varım” derse veya Ulrich Bez kullandığı her neyse bırakıp, Lagonda’nın tasarımına ayık kafayla bakarsa, o zaman iş değişir.

Aston Martin Lagonda

Allah aşkına Ulrich, şu sıfata bi’ bak ya! Elin adamı bile Aston Martin temalı tekne yaparken markanın klasik çizgilerini korumaya çalışıyor, sen bu Amerikan işi Q7 çakması gudubeti Aston Martin diye üretmeye kalkışıyorsun. O gri renk olmasa, önünde logo olmasa kimse inanmaz bunun Aston Martin olduğuna.

Maserati Kubang

“Fakir Aston Martin’i” Maserati, Infiniti benzeri dalgalı tasarımıyla daha hoş duruyor. Ön ızgarasıyla, kocaman logosuyla, genel hatlarıyla bir Maserati olduğunu gösteriyor. Ancak o hava girişleri falan olmamış, fazlasıyla ucuz duruyor. Maserati ucuz parçalar kullanmaktan kaçınmaz ama en azından belli etmezdi, Kubang fazla belli etmiş.

Lamborghini SUV

Lamborghini’nin adı konmamış SUV’si nasıl olacak merak ediyorum. Maserati ve Aston Martin lüks spor markasıyken Lamborghini konforsuz, safkan sporcu. İsimsiz SUV konfor mu diyecek, yoksa G-Power olmadan da X6’yı yerim mi diyecek merak ediyorum. Lüks üreticiler arasında tasarım açısından ailesine en yakın duran SUV bu.

Ferrari SUV

İnternette Ferrari hayranları tarafından hazırlanmış çeşit çeşit SUV çalışması var ama hiçbiri gerçek değil. Yani ne bu üstteki, ne de bir başkası olmayacak Ferrari’den gelen haberlere göre…

Bentley EXP 9 F

Bentley, en iddialı SUV’yi yaptı. Tasarım tam bir Bentley, 600 hp motor ise sonuna kadar yürürüm diyor. Gerçi tartışılan tasarımı yüzünden üretime geçmeden önce tasarımın makyajlanacağı söylense de, mevzut haliyle favorim kesinlikle bu araç.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

20 Yorum

 1. Gokcen Karaca 22 Mart 2012

  Aston Martin’in iştahını kabartan en büyük şey ise yükselişte olan Rus ve Çin pazarının doymak bilmeyen açlığı. Sifiryuz.com ‘da yazdigim gibi ( http://goo.gl/TVR2I ) Aston Marka’yi ayakta tutabilmek adına ürün gamını genişletip para yapmanın peşinde (bakınız Cygnet kepazeliği http://goo.gl/56vGW ) biliyorsun ki halka açılmayı bile düşünüyorlar… Öte yandan Lagonda’da Aston Martin’in sportif cizgilerini aramak bence çok doğru degil. Anlıyorum Aston’u çok seviyorsun fakat kabul et marka çoktan elden gitti :( (en azından şimdilik)

  Bence Ferrari’nin hala rakibi ama çok darda olan, geride kalmış rakibi! yeni spor arabayı geliştiremeyecek kadar zor da olan rakibi… Lagonda için Mercede GL serisinin platformu da düşünülüyordu hatırlarsan… belki one77’a harcanan para yerine yeni bir platform yaratmaya, yeni nesil arabalarının arge’sine harcansa daha iyi olurdu. Hala en cool listesinde bir numara olmalarına ragmen teknoloji savaşında öndekilerle arası fena şekilde açılıyor. Bakma Lagon’da ve Cygnet Aston’un krizden çıkış bileti bile olabilir.

  Ha bir de Aston Martin Power, beauty, soul der ya Ferrari bunların hepsini Aston’a göre en az 5 kat daha iyi yapıyor bence ve söylemeye de gerek duymuyor çünkü ürünler kendisi için konuşuyor ztn (her ne kadar son bir kac model fazla klinik olmasına rağmen.) Modern Ferrari’yi böyle kabul etmek lazım ama hala 458’i gördüğümde kan basıncım artıyor. demek ki bazı şeyleri hala çok doğru yapıyorlar ve yalnız olmadığıma eminim. ruhtan öte ruha dokunmak Ferrari’nin işi… bence eskiden rakipti bu iki marka ama Ferrari koptu gitti! hatta ezdi geçti!

  Maserati’ye gelince Ferrari zaten planı programı yapmış onun için söylenecek bir söz yok.

  Bentley EXP’yi beğendim sana sonuna kadar katılıyorum yarışa başlamadan kazanmış sayıyorum onları!

 2. napalmhonour 23 Mart 2012

  Dediğim gibi “Arazi aracı kavramının içi hepten boşaltıldı”…

 3. Akay 24 Mart 2012 — Post Author

  Valla Gökçen, Aston Martin doğduğu günden beri sıkıntılarla boğuşan bir marka. Belki 10 kez batıp çıktı, zırt pırt el değiştirdi. Bu el değişimlerinden bazen efsane modeller çıktı, bazen de çok gereksiz işler çıktı. Bu aralar Kuveytli ortakların hedefi pazarı genişletmek olsa gerek. Yoksa Cygnet, Lagonda falan olmazdı. Aston Martin’den bahsederken objektif olamıyorum dostum, durum ortada :)

  Lagonda, Cygnet, hatta Virage iyi projeler, ciro açısından One-77 gibi show projelerinden çok daha başarılılar. Ama o gururlu Aston Martin havası yok işte, ciroya oynadığı çok belli olan işler. Maserati yapsın bunları da, Aston Martin yapınca fazla hafif kalıyor.

  Power, beauty, soul konusunda sana katılamıyorum kusura bakma, Soul hitabeti Aston Martin’in işi, plastik döşemeli Ferrari’nin değil. Her şeyiyle kendine aşık edebiliyor insanı. Yerim onu ben :)

 4. Hüsnü Ege Altun 24 Mart 2012

  bence bentlynin tasarımındaki hatalar şunlar

  -ızgara girişleri çok ufak delikli ve çok parlak
  -jantlar çok detaylı ve çok parlak
  -sis farları ve normal farlarında parça parça ışıklar var ve yinee çok parlak
  -yukarıdaki 3 kusur yüzünden uzaktan bakıldığına üstü dantelle örtülmüş televizyon gibi duruyor.
  -önündeki 2’li farlar yerine 4’lü farlar iyi gider. bence asıl mevzu bu.

 5. Gokcen Karaca 25 Mart 2012

  neyse senle anlasamayız bu konu da ustelemicem :)

  Aston artik makyajdan öte yeni bir platform üzerinde yeni bir modele karşımıza çıksın yeter bana

 6. Akay 26 Mart 2012 — Post Author

  ahahah peki :) Objektif olamıyorum demiştim.

  Yeni bir platformu senden çok istiyorum ben, merak etme ;)

  @Hüsnü, Bentley’in amacı dikkat çekmek zaten. Bence olmuş be, jantların duruşu da ayrı güzel. Öndeki türbin temasını jantlarda sürdürmüşler, uyumlu olmuş.

 7. Hüsnü Ege Altun 27 Mart 2012

  ama geçen yazıda ingilizlerin işi dikkat çekmek değildir, asalettir demiştiniz. benim kafam karıştı. aydınlatın beniiii!!1!!bir!

 8. Akay 28 Mart 2012 — Post Author

  Asalet her zaman dikkat çeker :)

  Bentley de bu modeliyle gayet asil duruyor, şımarık bir dikkat çekme çabası yok üzerinde.

 9. Gokcen Karaca 28 Mart 2012

  Aston Martin DB9’un varisi uzerinde calisiyor kis testlerinde yakalanmis…
  yazdim gecen gun sifiryuz.com’da http://goo.gl/JoxI5
  yeni platform gelir mi dersin?

 10. Hüsnü Ege Altun 28 Mart 2012

  Madem öyle Akay efendi, gel bi çayımı iç

  http://osmangolyemezogluburada.blogspot.com

 11. Akay 30 Mart 2012 — Post Author

  @Gökçen

  Yeni bir platform ve yeni birkaç model gelebilir. Maserati’nin de modelleri coşturma planlarını düşünürsek, Aston Martin’den böyle bir atak beklemek mantıklı oluyor. “Az satalım havamız olsun” mantığını terk ediyor Aston Martin, halka iniyor :/

  @Hüsnü

  Çok güldüm lan. Devamını getir bu işin :)

 12. Hüsnü Ege Altun 31 Mart 2012

  İkinci yazıyı da yazdım, bu arada benim yorumum Gökçenden önce girilmişti. Ama niye sonra gibi gözüküyo? İLLUMİNATİİİ!!1!!

 13. Akay 31 Mart 2012 — Post Author

  Gökçen senden önce yazmıştı da girip onaylamaya fırsatım olmamıştı.

  İlluminati’nin gücü yetmez senin yorumlarının yerini değiştirmeye!

  O siteye devam edersen baya makara bişey çıkacak ortaya.

 14. Hüsnü Ege Altun 31 Mart 2012

  Oldu üüüüççç http://osmangolyemezogluburada.blogspot.com/

 15. Akay 3 Nisan 2012 — Post Author

  Devam devam. Aslında alt sınıf otomobillerle dalga geçen bir blog açmak eğlenceli olabilir. Dur ben düşüneyim bunu bi.

 16. Hüsnü Ege Altun 4 Nisan 2012

  ulan akay, kaç haftadır(2) yazı yazmıyosun, ben blogumu açalı 1 hafta oldu, 5 yazı yazdım!

  http://osmangolyemezogluburada.blogspot.com/ al bu da 5

 17. Akay 5 Nisan 2012 — Post Author

  Atların sürati ve gübreleme sıklığıyla ilgili bir atasözü vardı, bildin mi? İki ay sonra görürüm seni :)

 18. Hüsnü Ege Altun 5 Nisan 2012

  bilemedim

 19. Canberk 1 Haziran 2012

  O ferrari SUV’sini geceleyin yolda park etmiş görsem,bezin döker kundaklarım o ne iğrençlikti o… :D

 20. malatya oto kiralama 25 Temmuz 2017

  yazınız cok iyi olmuş.güzel resimler ve anlatımlar için teşekkürler

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café