Apr 4, 2012

Yazan Kategori Çevreci Otomobiller, Genel | 11 Yorum

Defol git okulumuzdan!

Defol git okulumuzdan!

İşadamlarının okullara gidip gövde gösterisi yapmasına ve öğrencilerin kapitalizme olan tepkilerini bu işadamlarına bağırıp çağırarak göstermesine hepimiz alışkınız. Bu yaygaralar ne sosyal sorumluluk ayağına okullara gidip reklam yapan işadamları tüketecek, ne de tepki göstermeyi bağırıp çağırmak, yaygara yapmak sanan öğrencileri. Hiçbir şey değişmeyecek.

Her zamanki olayların bir benzeri, bugün İTÜ’de yaşandı. Ali Ağaoğlu, İTÜ’nün elektrikli otomobil araştırmalarına destek olmak için, Türkiye’de sadece kendisinde bulunan bir otomobili, Tesla Roadster’i İTÜ’ye bağışladı. İTÜ bugüne kadar elektrikli otomobillerle ilgili nasıl bir çalışma yaptı bilmiyorum. Güneş enerjili otomobil çalışmaları falan yapmışlardı ama elektrik meçhul.

Neyse, otomobil artık onların, nasıl değerlendirecekleri kendilerine kalmış.

Ali Ağaoğlu’nun bu yaptığını öyle göklere çıkaracak bir durum yok. Bir taşla iki kuş vurdu. Bağışlanan otomobil vergiden düşülür, olmadı Ar-Ge desteği sayılıp bir şekilde kredilendirilir, o da olmazsa başka bir yol illa ki bulunur. Yani bu işin Ali Ağaoğlu’na maddi bir zararı yok. Getirisi ise reklam, daha ne olsun.

Kapitalist dünyada ticaret, savaş gibi. Cesur, atik ve fırsatçı olmak şart. İstediğiniz gibi oynayabilirsiniz oyunu ki Ali Ağaoğlu çok iyi oynuyor. Ne kadar başarılı bir tüccar olduğunu anlatmaya gerek yok. Benim şu kadar otomobilim var, şantiyeye Ferrari sokmaya çekinmem gibi açıklamalarının ortaya çıkardığı davranış silsilesiyse kendi terbiyesiyle alakalı ve ben bu tip adamları hiç sevmem.

Ali Ağaoğlu bir proje düşünmüş, okula otomobil bağışlayayım, namım yürüsün demiş, gitmiş okula. Hoş.

Öğrencilerden biri de Ali Ağaoğlu’nu sevmiyormuş. Onun ne kadar kapitalist olduğunu, insanları evsiz bıraktığını, yatacak yeri olmadığını düşünüyormuş. Tamam. Düşünebilir.

Sonra bu kız öğrenci Ali Ağaoğlu’nun karşısına geçip demiş ki, “burada yeriniz yok, defolup gidin, grrrr!” (Videoyu izleyin, çok güzel. Bu kız üniversiteli.)

Okula gelen misafire bir mahalle karısı ağzıyla diklenmek, arsızca bağırıp çağırmak protesto değildir. Protesto edeceksen, argümanların da varsa elinde, hazır kameralar önünde yakalamışken doğru düzgün gideceksin adamın üzerine.

Ha, diyeceksiniz ki o zaman adı protesto olmaz.

Peki, protestonun amacı sonuca ulaşması mıdır, gereksiz nefes tüketmek mi?

Bu kız gereksiz nefes tüketmeden öteye gidemedi. Tıpkı diğer üniversite eylemlerinde olduğu gibi bağırdı çağırdı, “o defolup gitmedikçe biz buradan ayrılmayacağız” diye coştu, o kadar. Ne yararı, ne zararı oldu.

Cevval üniversite solcularının bu yaygarayı başarılı bulduklarına eminim. Sahneye koç taşağı atmak, bakanlara yumurta fırlatmak gibi eylemleri de başarılı bulur onlar. E öğrenci sonuçta, yapacağı kahramanlığın zirvesi o kadar.

Ben bu tip eylemleri üniversitedeyken de desteklemedim, şimdi de desteklemiyorum. Çünkü fayda sağlamayacak her eylem bana göre anlamsız.

Bu kız bugün kendi çapında kahramanlık yapıp Ali Ağaoğlu’na babalandı da, yarın ne yapacak?

İTÜ mezunu bir mühendis, mimar vs olarak atılacak hayata. Bu kafadaki bir öğrencinin iş kuracak kadar sermayesi olduğunu da sanmam. Gidip çalışacak bir firmada.

Belki Ali Ağaoğlu’nun şirketinde, belki Nazif Zorlu’nun şirketinde, belki Ali Koç’un… Veya farklı bir işadamının yanında çalışacak. Sonuçta bugün küfrettiği, pis zengin, al sana bomba diye bağırdığı zenginlerden birinin kurduğu şirkette kazanacak ekmeğini.

Ne anladık o zaman bu işten?

Dava dediğin şey sadece üniversitede yaygara koparmak mıdır? Ekmek telaşına düşünce unutacağın davanın kime ne yararı olabilir?

Şu ülkenin fakir edebiyatı, zengin düşmanlığı bitmedi gitti. Her zengin hırsız, her fakir onurlu. Zenginlerin hepsine kızın, küfredin, sonra da şirketlerinde işe girmek için şişme CV’ler doldurun. Oldu. Nefret ediyorum bu zihniyetten.

Bu eylemci kızın yaygarasından da hem zihniyetin kirliliği, hem kızın üslubu yüzünden tiksindim. Üsluptur haklıyı haksız eyleyen derler ya, tam oturdu bu kıza.

Ah be eylemci gaz kızım. Tipik servet düşmanı solculardan birisin, belli. Ama o yaptığın kahramanlık değil. Protesto hiç değil. Kameralara dua et, karşında kim olursa olsun çakardı ağzına tokadı. Ali Ağaoğlu PR ustası, kamera karşısında nasıl davranacağını iyi biliyor. Patrona posta koyan Yaşar Usta videolarını izleyip izleyip gaza geliyorsunuz, sonra cırcırınızdan durulmuyor ortalıkta.

“Defol git buradan,” nedir Allah aşkına. Babanın evinden hırsız mı kovalıyorsun? Amacı reklam, vergi indirimi, her ne olursa olsun, adam bilim adına bir eylem koymuş ortaya. Sen ne yaptın bilim için, ülken için, okulun için?

Sen bu gazla epey bir eyleme katılırsın kızım. Ama çok acemisin. Notum sıfır. Şimdi otur yurdunda (Göl’e takılamazsın, zengin mekânı orası), dersine çalış. Kendini geliştir, seneye düzelt bunları.

Kapitalistin bayrak sallayanıyım, bilenler bilir. Ama Ali Ağaoğlu’nu “çok param var eheh” şımarıklıkları yüzünden sevmem. Bu kız adam gibi bir protesto yapabilseydi belki hayatımda ilk kez bir üniversite eylemini desteklerdim bile. Ama o kadar zırvalamış, o kadar anlamsızca çığırmış ki Ali Ağaoğlu’nu savunmuş gibi oldum resmen.

Ali Ağaoğlu okula geçerken uğramadı. Geleceği belki günler öncesinden belliydi. Madem bu adama bu kadar düşmansın, toplarsın argümanlarını, dosyanı, belgeni, dayarsın adamın burnuna. Kameraların önünde kitlersin adamı gerçeklerle, “ben öyle bir şey demedim,” diyerek kurtulmasına izin vermezsin. Rezil edersin, bir bir vurursun yalanlarını yüzüne.

Yine bağırırsın belki öfkenden, ama ciyak ciyak saçmalamazsın. Bir anlamı olur söylediklerinin. “Öyle düşünmüyorum, böyle çünkü!” diye garip cümleler kurmazsın. Emin ol, doğru düzgün saldırıp köşeye sıkıştırsaydın Ali Ağaoğlu öyle gülümseyerek bakmazdı yüzüne. Sen onu aşağılardın, fakat ağzından tükürükler saça saça ciyaklaman onun sana aşağılayarak bakmasına neden oldu.

Gerçi senin “şirketlerimle evli değilim, onlar benim metresim” lafını kadın düşmanlığı olarak anlamandan, güvenliklere “ayh taciiiizz” diye cırlamandan belli ki, sende o kafa yok.

Merak edenler için, Ali Ağaoğlu’nun deniz kumundan bina yaptım itirafı burada.

Bu arada videoda dikkatimi çeken iki şey:

Plaka AGA değil, HD. Belki de her şey önemsizdir, AGA plakalı elektrikli otomobil almak için vermiştir eskisini Ali Ağaoğlu. Belli mi olur.

İkincisi de kız cırlarken arkadan “milyonlarca kişiye ev yaptı o,” diye bağıran aklı evvel. Bedava mı yaptı lan?

 1. Yazilariniz cok keyifli. Yalniz kizcagizin videosunun linki yanlis sanirim, duzeltebilirseniz izlemek istiyorum :)

 2. Teşekkürler.

  Video linkini düzelttim.

 3. Hüsnü Ege Altun says:

  Üniversiteli adamın halinden konuşmam pek, ama bu Telsa çok çirkin lan. :(

 4. Yok be, bir elektrikli model için gayet başarılı bence Tesla’nın tasarımı.

 5. Hüsnü Ege Altun says:

  Evet, elektrikliler çirkin oluyo

  ama benzililer güzel olur hep http://osmangolyemezogluburada.blogspot.com/

 6. Bu sene de iyi reklam yaptı buralar.

 7. Hüsnü'nün kankası says:

  Aynı zamanda adidas’ında yeni sezon ürünleri için tıklayın!

  http://www.adidas.com/com/

 8. Gene ben! says:

  100 kavanoz bal sadece 100 TL!!!1!!

  Çok elverişli bir reklam alanı olmuş burası Akay bey!

 9. Abdullah says:

  Sesin yüksek, için boş be kızım. İşte sorun burda başlıyor Akay Abi. Hani şu mühendisler nerede falan diyorduk ya, yerli otomobil yapıcaklardı hani. İşte onlar bozuk eğitim sisteminin, bozuk mahsülleri. Üniversitelerde ciyaklayıp, ebleh sözler sarfetmekten ileri gidemiyorlar. Onlara göre biraz daha akıllı olanları ise “ne işim var lan burda benim” diyerek diplomayı aldığı gibi rotayı batı ülkelerine çeviriyor. Ağaoğlundan ne kadar hazzettiğimi sen de biliyorsun ama adamı bozmak yerine kahraman konumuna yükseltiyor bu gibi şapşal insanlar.
  Zaten oradaki kalabalığın yani kuru kalabalığın %90’ı adama yaltaklanmak için gelmiş, sen öyle ciyaklarsan sözün doğru olsa bile davan geçersiz sayılır. Yerli otomobil yada elektrikli otomobil her neyse İTÜ’den ya da ODTÜ’den bu konuda bi şey beklemiyorum. Çünkü bunca zamandır elle tutulur gözle görülür bir proje ortaya koymadılar/koyamadılar. Sözde bu projeler üzerinde çalışıyorlar ama ortada ürün yok. İştir kişinin ayinesi lafa bakılmaz diye boşuna dememişler. Diğer üniversiteler bu konuda daha samimi, en azından ortaya bi ürün koyuyorlar.

  Bu arada elektrikli otomobiller değil ama Tesla’nın tasarımı (yani Roadster’ın) çirkin değil ama çakma ya. Evora ile arasında pek bir fark göremedim, iç mekan desen Elise çakması acayip bi araba. Buna gelene kadar Model S var, Karma var. Spor olsun diyosan Venturi var Exagon var. Var oğlu var… :)

  Not: Reklama falan ver buraları Akay Abi, talibi çok nasılsa.

 10. Gene ben! says:

  Bide ben şunu çooooooook merak ediyorum. hani hep proje, çalışma yapıyolarya ama ortaya bişi çıkmıyo. O projeleri yaparlarkene şöyle maketler falan vardır heralde di mi? HAH! İşte, o maketlere sonra ne oluyo?

 11. napalmhonour says:

  Bilmeyenlere duyrulur : Tesla Roadster modeli Lotus Elise platformundan türetilen tamamen elektrikli spor arabasıdır.

Yorumlara kapımız açık