May 30, 2012

Yazan Kategori Genel, Otomobil Üreticileri | 8 Yorum

Ayh viral bence!

Ayh viral bence!

İnternetteki reklam anlayışı, standartlara uygun banner tasarlamaya çalıştığımız yıllardan bugüne çok değişti. Artık bir viral sevdasıdır gidiyor; o kadar ki izlediğimiz komik, eğlenceli veya duygusal videoların bile viral mi gerçek mi olduğunu ilk bakışta ayırt edemez hale geldik.

Dünden beri bir video patladı YouTube’da. Birkaç milyon görüntülenme sayısından sonra da hemen aynı tartışmalar dönmeye başladı: Viral bu!

Video, bugüne kadar gördüğüm en muhteşem evlilik teklifini gösteriyor. Romantik sayılmaz, ama biraz duygusal, alabildiğine eğlenceli.

Hiç anlatmayayım, videonun kendisi aşağıda zaten:

Yukarıdaki görüntüleri izlerken hem güldüm hem duygulandım, çok başarılı olmuş. Sonra hakkındaki yorumları okurken ne neşe bıraktılar, ne duygu.

Neymiş, video viralmiş. Böyle evlilik teklifi olmazmış, sevgilisine evlilik teklif edecek erkek bu kadar koreografi kasamazmış. Zaten yapacak olsa da çevresindeki akrabalarından, arkadaşlarından böyle bir videoda oynayacak kimse bulamazmış.

Oturduğu yerden, dünyanın öte ucundaki insanların düşünceleri ve yaşam tarzları hakkında ahkâm kesenleri eskiden beri sevmedim.

Sen böyle bir video çekecek hayal gücüne sahip olmayabilirsin. Senin eşin dostun akrabaların böyle bir videoda oynayacak medeni cesarete sahip olmayabilirler veya daha acıklısı, seni evlilik teklifin için dans edecek kadar sevmeyebilirler.

Peki içinde yaşadığın toplumun dinamikleri, hayal gücün veya arkadaş çevren böyle bir video çekmene engelse, başkalarında da aynı engel söz konusu olmak zorunda mı?

Sevdiği kızla kavga ettikten sonra özür dileyip barışmaktan aciz ben, böyle bir videoyu çekemem, çekmeyi düşünmem bile. Fakat çekenlere saygı duyarım, helal olsun derim. Bu Isaac denen arkadaşa da helal olsun, çok çok başarılı bir iş çıkarmış.

Maddi güce dayanan çok fantastik evlilik tekliflerini çok gördüm de, arkadaş çevresini, sevgiyi ve birlikte eğlenmeyi bu kadar güçlü bir şekilde temel alan bir evlilik teklifine hiç şahit olmamıştım. Bravo.

Videonun viral olması tartışmalarına gelince, bırakın viral olsun, ne olacak? Viral videolara karşı gelişen bu düşmanlık neden? Viral video tespit timlerinin neferleri her yerde türemeye başladılar bu ara. Bir videonun viral olması izlenirken verdiği hazzı değiştirmemeli.

Başarılı reklam filmleri sırf videonun verdiği tat yüzünden zevkle izlenebiliyorsa viral videolar neden izlenemesin?

Eğer viralse, 2 – 3 senede bir hazırladığı muhteşem reklam filmleriyle tebrikleri hak eden Honda, bu sene de yapacağını yapmış derim. Bu reklam Honda CR-V’nin kalitesini değiştirmese de, sosyal medyada hiç sesi çıkmayan Honda’nın artık reklamda çağa uymaya başladığını gösterir.

Şahsen internette rahat rahat yazı okutmayan, televizyonda keyifle bir program seyrettirmeyen iğrenç reklam filmleri yerine böyle emek harcanmış, izlerken keyif veren reklamları izlemeyi tercih ederim. Türk Telekom’un “sabaha kadar konuş ay sonunda sabaha kadar bağırtalım” temalı reklamları yerine “sevgilime evlilik teklif ederken Honda CR-V kullandım” diyen Isaac’ı izleyip gülmek daha keyifli.

O değil de, videoda elebaşı gibi görünen, eteğinde Gondor’un ağacı olan kırmızı elbiseli kıza seslenmek istiyorum buradan: Bağa varır mısın?

Sedan arabayla bu kadar oluyor.

 1. Tam yazıyı yayınlarken denk geldim, adam zaten tiyatrocu (Isaac Lamb).

  Videoda en çok dikkat çeken kırmızılı kız ise (Gina Johnson Morris) dansçı, hem koreografiyi de o hazırlamış. Yani çiftimizin komple dansçı, tiyatrocu, oyunculardan oluşan bir çevresi var. Ekip çalışması böyle olur.

 2. Sorma Akay, ben de sinir oluyorum bu viral muhabbetine. Sinik olmak, şüpheci çok güzel, ama her şeye de bu mantıkla yaklaşırsak, o zaman her gün bu kadar kilo oksijeni ne demeye yakıyoruz allasen!

  Yalçın’la yaptığımız, Senna filmi kampanyasında da aynı bok olmuştu. Adamlar, filmi getiren şirketin virali diye yaftalamışlardı saniyesinde. Çok müthiş sinirlenmiştim.

 3. Öyle bir kitle oluştu ki sosyal medyada, gördükleri her güzel videoya viral demekte saniye beklemiyorlar. Sözlükte bu konunun başlığına bak mesela, adam 4. entryde koymuş teşhisi: Honda virali bu, hadi dağılın.

  Gerçi bunda viral reklam kavramını öğrenir öğrenmez saçma sapan videolarla interneti donatan firmaların, kreatif olduğunu zanneden ajansların da hatası yok değil. Hangisi gerçek, hangisi sahte anlaşılmaz oldu.

  Ben başarılı ve hoş bir videonun viral reklam da olsa, televizyon reklamı da olsa, öylesine çekilmiş amatör bir video da olsa yayılmasından yanayım.

  Senna filmi kampanyasında dönen viral tartışmalarına da şahit olmuş ve sinirlenmiştim. Yahu ortada güzel bir haber var. Gönül desteği olsa ne olur, viral reklam olsa ne olur, sen aldığın habere bak. İyi bir iş yapmış olan firma da bırak yararlansın sosyal medyanın nimetlerinden.

 4. Hüsnü Ege Altun says:

  Şu adamlara inat, gideceksin onalara bi kamera şakası yapacaksın, arada kendi reklamını falan koyacaksın, sonra ver tv’ye görsün anassının amını. bak bakalım viral miymiş değil miymiş diye.

  dipsoru: hangi sözlük?

 5. Hüsnü Ege Altun says:

  öyle sözlük mü olur lan? çocuğum olsa ekmek vermem.

 6. Hüsnü Ege Altun says:

  nerden alıyoz, kaça?

 7. Bir de bu Amerikalılarda her ürünü markasıyla söyleme alışkanlığı var. Peçeteyi al, demez de, Kleenex’i al, der örneğin. Bu Honda/otomobil meselesi de böyle.

  (Aradan zaman geçince fikrim geldi, yazıverem dedim.)

Yorumlara kapımız açık