Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

Ah şu demokrasi belası!

Yıl 2005 falan. ABD’den gelen bir arkadaşımla İstinye’de yemek yiyoruz. Türkiye’ye ilk kez geliyor ve ülkemiz hakkında bildikleri Amerikan halkının Türkiye hakkında bildiklerinden fazla değil. Fesli şalvarlı insanların sokaklarda gezdiği, erkeklerle konuşan kadınların taşlandığı, insanların develere bindiği bir ülke var kafasında. Arapça bilmediğimi öğrenince şaşırmıştı, düşünün artık.

Ülkeye adım attığı andan itibaren şoktan şoka koşmaya başlamıştı, yazık.

Neyse, yemek yerken dışarıdaki trafik dikkatini çekti bu arkadaşın. “Türkiye o kadar da fakir değil aslında, her yerde lüks otomobiller var,” dedi.

Dedim ki, “Sen Türkiye’nin ekonomisini sokaklardaki lüks otomobillere endekslersen, düşündüğünden üç kat zengin bir ülke çıkar karşına. Sizin oralarda 50.000 dolara satılan otomobiller bizde 120.000 dolar. Benzinin litre fiyatı sizdekinin üç katı. Biz otomobile ve yakıta sizinle aynı paraları ödeseydik bu mekanın garsonu Audi, sahibi Bentley kullanırdı. Sizden daha zenginiz oğlum biz.”

Sebebini sorduğunda da hiç detaya girmeden kısaca geçiştirmek için dedim ki, “biz yerli üreticilerimizi severiz, koruruz. Onlar otomobil satabilsin, kendilerini geliştirsinler diye ithal otomobillerin gümrük vergilerini mümkün olduğunca yukarı çekeriz. ABD’de Audi Q7 aldığın paraya burada anca Fiat Bravo alırsın. Burada Audi Q7 alacağın paraya ABD’de Ferrari alırsın. Eğer gümrük vergilerini şişirip yerli üreticiyi korumazsak yabancı markalarla rekabet edemezler, Türkiye’ye yabancı otomobiller doluşur.”

– Türk otomobili var mı ki? Ben hiç duymadım?

– İşte şu Renault, Fiat falan bunlar hep Türk otomobili.

– İyi de Renault Fransız, Fiat İtalyan markası. Nesi Türk otomobili bunların?

– Türkiye’de fabrikaları var. Bir de Türkiye’deki üretici firmalarla ortaklıkları var.

– Bu durum onları Türk markası yapmaz ki? Bentley Türkiye’de fabrika kursa ona da mı Türk markası diyeceksiniz?

– Bak kardeşim, biz Türkler misafirperver insanlarız. Türkiye’de fabrika kuran firmalar bizim kardeşimizdir, onları da Türk markası olarak görürüz. Renault senin için Fransızdır, bizim için Türk. Ford senin için yerli markadır, Henry Ford’un eseridir, bizim için Vehbi Koç’un yadigarıdır. Bizim yerli üreticiden anladığımız ne yazık ki budur.

– Siz yerli otomobili desteklemiyorsunuz ki, Türkiye’ye yatırım yapan yabancı sermayeyi destekliyorsunuz.

– Haklısın. 80 küsur yıllık ülkemizde kendi markamız diyebileceğimiz bir marka çıkaramadık biz. Arada bir girişenler oldu, onları da el birliğiyle batırdık. Preston Tucker’ı bilir misin?

– Torpedo’yu yapmıştı, haksızlık ettiler. Sen nereden tanıyorsun ki?

– Bizde aynı senaryoyu Fadıl Akgündüz diye birine uyguladılar.

– O zaman siz bırak yerli sermayeyi desteklemeyi, ithalatçılarla el ele verip yerli sermayenin önünü tıkıyorsunuz.

– Aslına bakarsan ben konuyu kurcalamamak için geçiştirmek istemiştim. İşin aslı dediğin gibi. Bizde birkaç tane büyük sanayi holdingi var. Bu firmalar yabancı markaların montajcılığını yaparlar Türkiye’de. Buzdolabı da üretirler, otomobil de. Her türlü ağır sanayinin arkasında aynı firmalar vardır. Başkası giremez, onlarla boğuşmaya gücü yetmez çünkü. Koskoca ülkenin buzdolabını da, fırınını da, ütüsünü de, kamyonunu da, minibüsünü de, otomobilini de onlar satar. Hem distribütörlüğünü yürüttükleri firmalarla papaz olmamak, hem de riske girmemek için yerli sermayeyle iş yapmaz, rekabetten kaçınırlar. Pazarın büyüğü onların elindedir, yerli firmalar onlardan kalan pazarda kendilerine yer bulmaya çalışırlar. Medya da onların elinde olduğu için durumu rahat rahat idare ederler, kimse bir şey diyemez.

– Yerli sermayesi, kendi markası olmayan bir ülke uluslararası pazarda var olamaz ki?

– Biz uluslararası pazarda, pazar olarak varız dostum. Tüketiciyiz biz, yiyiciyiz.

Cümleleri net olarak hatırlamıyorum ama, buna benzer bir diyalogdu aramızdaki. Adamı geçiştirmeye çalıştım, benden baskın çıktı. Türkiye’de halka onlarca yıldır yutturulan yalanları, bizim Arapça konuştuğumuzu düşünen cahil bir Amerikalıya yutturamamıştım.

Rahmi Koç’un bir röportajını okududum da, oradan aklıma geldi bu hatıra. 2008’de yapılmış bir röportajmış, ben yeni gördüm. Büyük sanayici Rahmi Bey diyor ki, “demokrasi var dediler ve her isteyene otomobil üretme izni verdiler. Hiçbirimiz tam olarak yapamadık.”

Cümlesinin ikinci kısmına gönülden katılıyorum. Tam olarak yapamadılar. Birkaç on yıl boyunca enjeksiyon koymayı falan unuttular mesela. 2000’li yıllara girerken kuş serisi satıyorlardı. İşte bunlar hep demokrasi yüzünden. Her isteyene otomobil üretme izni verilmeseydi TOFAŞ Tata ile değil, Audi ile rekabet edecekti. 2012 yılında Albea satması Koç’un değil, demokrasinin suçu. Demokrasi tam bir baş belası.

Yersen!

Rahmi Koç, resmen sızlanmış röportajında. Kore’den örnek veriyor. Orada diktatörlük olduğu için devlet Samsung’a “sen elektronik yapacaksın!”, Hyundai’ye “sen otomobil yapacaksın!” falan diyormuş. Bizde öyle denmemiş, herkes kafasına göre takılmış.

Rahmi Bey iyi bilir. Komünizm ve kapitalizmi en başarılı şekilde birleştiren ülke Çin’dir. Sen fabrikayı kurarsın da, devletin gözü her zaman üzerindedir. Demokles’in kılıcının gölgesinde çalışmaya benzer Çin’de fabrika işletmek. Yaptığın bir yanlışta fabrikanı alırlar elinden. Öyle mi olsaydı acaba? Doğan L, Doğan S, Doğan SL, Doğan SLX falan diye seriler kurulabilir miydi Çin’de? Ya da hükümet “lan siz bizimle dalga mı geçiyonuz!” diye asar mıydı o fabrikanın başındakileri? Hükümetin koyduğu ihracat kotaları tutturulamayınca neler olurdu? Fabrikanın sahibi elindeki gazetelerin, televizyonların gücüne güvenip hükümete kafa tutabilir miydi?

Rahmi Bey devam ediyor: “Otokoç yöneticilerinin işi bugün çok daha fazla. Çünkü rekabet çok daha fazla. Adetler daha çok. Piyasalar daha açık. Bizim dönemimizden çok daha farklı koşullarda çalışıyorlar. Dolayısıyla hem net kâr marjları düşük, hem tabiri caizse müşteri uyanık, hem de arabalar sofistike. Üstelik müşteriyi memnun etmeniz gerek. Ayrıca finansman gücünüzün de olması gerekiyor.”

Tabiri caizdir efendim, buyurunuz. İnternet minternet derken uyandı müşteri maalesef. Yemiyorlar artık tamponu boyayıp “aha bu da S modelimiz” ayaklarını. Rekabet sadece otomotivde değil, bütün sektörlerde yüksek. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada aynı bu durum. Eski kâr marjları yalan oldu, kaliteler yükselmek, fiyatlar inmek zorunda. 2012 yılındayız, hellooo!

Elbette tüketici için çok iyi olan bu durum, üreticinin işine gelmiyor. Ama her üreticinin aynı zamanda tüketici olduğunu düşünürsek, sızlanmanın anlamı yok. Devir değişti. Sızlanmamak, çağa ayak uydurmak lazım.

Rahmi Bey son olarak demiş ki, “Vehbi Koç, Koç Grubu’nu belki dünya şirketi değil ama muhakkak ihracat yapan bir Avrupa şirketi olarak görmek isterdi. Avrupa şirketleriyle boy ölçüşebilecek bir şirket olmayı arzulardı.”

Ne güzel bir hayal. Benim de hayallerim var. Tamamen yerli sermayeyle kurduğum şirketimi dünyaya ihracat yapan bir marka haline getirmeyi, Aston Martin DBS almayı, üniversite kurmayı falan düşlüyorum. Neyse ki hayalden ÖTV almıyorlar.

O son cümle var ya son cümle, beni en çok yaralayan o oldu. Avrupa şirketleriyle boy ölçüşebilecek bir şirket olmak için önce kendi markasını kurmalı insan. Türkiye’de ABD’ye, İtalya’ya atölyelik yapan bir firma bu hayali nasıl kursun?

Bu hayal Koç’un bir tanecik yerli otomobil üretmeye niyetlenmemesi yüzünden mi gerçekleşmedi, yoksa demokrasi yüzünden herkes otomobil üretmeye başladığı için mi? ToyotaSA, Hyundai Assan falan ortaya çıkmasaydı Koç Holding kendi otomobil markasıyla ihracat mı yapacaktı? Ford’un, Fiat’ın distribütörlüklerini sürdüren bir şirket kendi markasını mı kuracaktı?

Ah şu cevapsız sorular…

Ötekine de selam olsun.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

7 Yorum

 1. Abdullah 16 Ekim 2012

  Rahmi’nin kafa Kore üretim modelinden öte gitmez. İkco da montajcıydı bir zamanlar, o da 80 model 405’leri mercedes kamyonları ufak tefek makyajla İran halkına satıyordu (ki hala da devam ediyor)ama McLuhan tabiri ile “küresel köy” bu oyunları yemiyor artık. 80 model peugeot’dan elde ettikleri deneyimi kendi otomobillerini üretmek için kullandılar. Şu andaki İkco’lar yerli motor ile yürüyor ve bu sene dizel motorlarının da piyasada yer alması planlanıyor. Ayrıca İkco dünyaya çok fazla ihracat “yapamayan” bir firma. Nedenini bilirsiniz ki İran’ın dünyanın kalan yarısına yani Amerika ve Avrupa’ya kafa tutmasından dolayı gelişmekte olan ülkeler bile değil gelişememiş ülkeler anca ihracat listesinde yer alabiliyor. Buna rağmen 70-80 model regataların tamponlarını boyayarak değil 2012 model kendi teknolojilerini ve motorlarını kullandığı arabaları satıyor dünya piyasasına. Bir başka benzeri örnek için (bkz. Malezya – Petronas ve Proton)
  Geçenlerde eskişehir valisi 61 model devrimlerin gövdesini taksilere giydirip Eskişehirde dolaştırmayı planlıyormuş. Amaç : Turizm. Ulan Devrim için bırak yabancı turisti yerli turist bile Eskişehire gelmiyor be. Üretemediğiniz arabanın reklamını mı yapacaksınız ? Demez mi elin Maykılı “madem bu kadar seviyodunuz niye üretmediniz ?” diye. Bırakın 61’in inovatif fikirlerini de 2012’de yaşadığınızı hatırlayın. Babalar gibi üretin 2013 Devrim’leri. Kore’yi falan değil, Malzeya devletinin kurup özelleştirdiği Proton’u örnek alın.

 2. napalmhonour 16 Ekim 2012

  Akaycığım, fırsat bulduğunuzda “Yerli görünümlü yabancı otomobiller” diye bir yazı yazsanız… mesela Tofaş-Fiat’ın Kuş serisi modeli veya Türkiye’de üretilen Renault’un 9/11 serisi gibi…

 3. Rubber Duck 19 Ekim 2012 — Post Author

  @Abdullah,

  Yerli otomobil tartışmaları bir ara alevlendi, hükümet ve montajcılar epey tartıştıktan sonra bir anda, bıçak gibi kesildi tartışmalar. Şimdi yine ses yok. Bu da montajcıların ve hükümetin bir şekilde anlaştığını gösteriyor. Yani devlet destekli yerli otomobil projesi yine yalan olmuş gibi. Bağımsız sermayelerin de bu işe cesaret edemeyeceğini düşünürsek bu iş bir süreliğine yine yattı.

  FIAT, uyguladığı stratejiler sayesinde tüm dünyadan ambargo yemiş Kuzey Kore gibi ülkelerde bile varlığını sürdürüyor. Türkiye’deki dostu da Koç Grubu. Bu ortaklıklar devam ettikçe 2013 Devrim falan çıkmaz ortaya.

  @napalmhonour,

  Anadol başta olmak üzere hepsini yazmayı düşünüyorum ama vakit yok. Bir fırsat bulursam yazacağım. Yerli sermayeyi desteklediğini iddia eden Ecevit’in yıllarca Renault Safrane’a binmesinden tut da, FIAT 131’lerin bu ülkenin otomobili kılığında Murat 131 diye satılmasına kadar onlarca detay var orada.

 4. Hüsnü Ege Altun 22 Ekim 2012

  Aslında bizim otomobil üretmememiz iyi olabilir. Keza üreten adamların şöyle böyle sebeplerden işi berbat olup kaybolması çok kötü olur. Biz yat üretmeye devam edelim. En azından iyi gidiyoruz.

 5. Rubber Duck 23 Ekim 2012 — Post Author

  Valla haklısın Hüsnü, ne diyeyim. Yatta da kaybedilmeye çalışılan adamlar oldu ama neyse ki otomotiv kadar devlet “koruması” yok o işin arkasında.

 6. Hüsnü Ege Altun 27 Ekim 2012

  hatta pick-up aston martin çizdiğim gibi bi tane de bu yatlardan çiziyim bari.

 7. Rubber Duck 29 Ekim 2012 — Post Author

  Çiz çiz. Gerçekleşme ihtimali Aston Martin pick-up’tan daha yüksek olacaktır.

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café