Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

ALP GEÇİTLERİ 12. BÖLÜM: BERNINA PASS

Bernina! Keyifli geçit. Haritalarda İsviçre Alplerine dahil olsa da, aslında İsviçre & İtalya ortak yapımı Bernina.

İsviçre’nin Graubünden kantonundaki pek havalı tatil beldesi St. Moritz’den başlıyor, 2.307 metreye tırmanarak İtalyancanın neredeyse anadil kadar yoğun konuşulduğu Val Poschiavo’da bitiyor. Birkaç kilometre ileride İtalya sınırı var zaten.

Bu sınır kültürel açıdan Splügen’e hiç benzemiyor. Orada İsviçre İtalya sınırı mimariden yaşam tarzına her şeyi bir anda değiştirirken, burada yavaş yavaş alışıyoruz İtalya’ya.

St. Moritz çok ilginç bir yer bu arada, üstü açık spor otomobillerde uzun favorilerini uçuşturarak dolaşan Yahudi erkeklerini, gölde erkeğiyle romantik vakitler geçiren çarşaflı Yahudi kadınlarını görebilirsiniz. Modern giyimli insanlardan kat kat fazla sayıda geleneksel giyimli Yahudiler dolaşıyor sokaklarda. Çok lüks oteller, göl çevresinde muhteşem malikâneler ve çeşit çeşit sosyal alanlarıyla minik ve çok zengin bir İsrail kurmuşlar buraya.

Bernina’ya dönersek, ilk izlerin 1300’lerin sonundan kaldığı söyleniyor. Dağın iki yamacı farklı krallıkların elinde olmasına rağmen yolu açmak için birlikte çalışmışlar. 1512’de de Romalılar yolu kullanarak Valtellina’yı işgal edip epey bir küfür yemişler yolu yapanlardan. “Bunun için mi yaptık lan bu yolu!”

1842’ye gelindiğinde tekerlekli taşıtların da geçebilmesi için yolu genişletmeye başlamışlar ve 1865’de ancak bitmiş. 32 kilometrelik bir yolun tamiratının 23 yıl sürmesi bölgenin jeolojik yapısı hakkında biraz fikir vermiştir sanırım.

Bu yolun bir ilginçliği de, bu kadar sarp bir bölgede olmasına rağmen Bernina Express adlı demiryolunun yıl boyu açık olması. Hani karları yara yara giden kırmızı tren temalı Alp fotoğrafları olur ya, işte o Bernina Express’dir genelde.

Yol çok zorlu değil Bernina’da. Yapı itibariyle bazı yerlerde Albula’yı andırsa da kayalık bölgeler ve geniş görüş açısıyla sürüş keyfi daha yüksek.

İtalya’ya geçiş noktası olması nedeniyle bölge insanı tarafından sıklıkla kullanılıyor. Manzarası ve çevredeki yıl boyu açık kayak merkezleri nedeniyle de bol bol turist var.

Bundan sonrası Umbrail ve Stelvio zaten, oraya gidecekseniz burayı da mecburen yazacaksınız listeye.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café