Pit Café

Otomotiv eksenli seyahat, sanat, iş dünyası, gündem yazıları

ALP GEÇİTLERİ 9. BÖLÜM: SPLÜGEN PASS

Hayatta her şey planladığımız gibi gitmiyor, malum. Yeri geliyor planladığımız güzel bir şey gerçekleşmiyor, daha güzeliyle karşılaşıyoruz. Bazen daha kötüsü de olabiliyor ama şükretmek lazım.

İsviçre ve İtalya Alplerini ayıran bir geçit var: San Bernardino. Niyetim oraya ulaşmaktı aslında. Fakat akşam vakit geç olunca kamp yapacak yer bulamadım. Adam gibi otel de bulamayınca baktım Booking’de sadece 40 km ileride bir otel var, oraya gideyim bari dedim.

Ne bilirdim bu otelin Splügen Geçidi’nin öte yanında olduğunu. Gecenin bir yarısı, yolda koşturan tavşan ve tilkileri seyrederek, 40 km yolu 2 saatte tamamlayabildim. Eh, sabah San Bernardino’ya dönmek için de aynı geçidi gündüz gözüyle görmüş oldum.

Splügen kısa bir geçit olsa da gece karanlığında ve sisin içinde gitmek kesinlikle akıl kârı değil. Gündüz geçerken bunu daha iyi anladım.

Splügen Geçidi, İsviçre’nin Graubünden kantonunu İtalya’nın Sondrio şehrine bağlayan nefis bir geçit. Yolun devamı Como Gölü’ne çıkıyor.

Bölgenin en ilginç özelliği, Kuzey Denizi’ne akan Rhine Nehri ve Adriyatik’e akan Po Nehri’nin kapalı havzası olması. Havza ortak ama arkadaşlar farklı yollar seçmişler kendilerine.

Ortaçağdan beri var olan yol, 1823’de modernize edilmiş. Hatta buradan 1840 yılında geçen Mary Shelley, Almanya ve İtalya Gezintileri adlı kitabında bahseder bu geçitten.

En yüksek noktasında 2.115 metreden geçen Splügen, kışın kapalı. Düzlükler kısa, virajlar sert. Özellikle İtalya tarafında hairpin virajlarla dolu tüneller var ki evlere şenlik. Vadi yolu ne kadar manzaralı ve keyifliyse, zirveden aşağı giden yol bir o kadar uçurumlu, dar ve tehlikeli.

İtalya’nın ilk sınır köylerini, özellikle Campodolcino’yu görünce de “bu kadar kısa mesafede mimari bu kadar mı değişir,” diye şaşırabilirsiniz.

Listeye yazın veya yazmayın diyemiyorum. Bana piyangodan çıktı resmen, ama gerçekten keyif aldım. Eğer burayı kullanacaksanız mutlaka Nufenen Geçidi’ni de yazın listeye. Ben vaktim daraldığı için yetişemedim ama çok yakın ve kullanan herkes buradan daha keyifli olduğunu söylüyor.

Fotoğrafta İsviçre’den İtalya’ya bakıyorum.

Önceki Yazı Post

Sonraki Yazı Post

Sen ne diyorsun?

© 2007 - 2020 Pit Café